Börslyft ger facken muskler
Publicerat 2009-09-22 06:30
När medlemsflykten tilltar blir aktieaffärerna allt viktigare för fackförbunden. Hittills i år har storfacken Unionen, Lärarförbundet, IF Metall och Kommunal gjort en vinst på över 3,5 miljarder kronor på börsuppgången.
De senaste åren har fackförbunden tappat flera hundratusen medlemmar. Det ger ett rejält intäktstapp. Samtidigt får facken mindre inkomster när allt fler medlemmar blir arbetslösa och flera av Sveriges fackförbund drogs i fjol med minusresultat för sin verksamhet.
Nu räddas förbundens ekonomi av den starka börsen. Det senaste årets rusning på börsen ger nämligen miljarder till fackförbundens strejkkassor. De förvaltar åtskilliga miljarder och en stor del av pengarna finns placerade i aktier.
Sedan årsskiftet har Stockholmsbörsen stigit med 39 procent. Tjänstemannaförbundet Unionens portfölj var vid årsskiftet värd närmare 5,8 miljarder kronor. Börsuppgången har gett fackförbundet ett rejält klirr i kassan på närmare 2,2 miljarder kronor.
– Vi kommenterar inte våra innehav förutom i våra årsredovisningar, säger Nils-Åke Karlsson, kanslichef på Unionen via förbundets presstjänst.
Uträkningen av vinsten baseras på att förbundets portfölj ökat lika mycket som börsens index och att aktieinnehavet är intakt.
IF Metall har omkring 800 miljoner kronor av sina medlemmars pengar placerade i svenska aktier och fonder som påverkas av Stockholmsbörsens utveckling. Där är man hittills mycket nöjd med året som varit.
– Vi har gjort ett resultat som är rejält bättre än börsens uppgång, säger Gunnar Orméus, vd för Metall Finans, bolaget som ansvarar för fackets kapitalförvaltning.
På fackförbundet Kommunal har börsklimatet gjort att man viktat om sin investeringsportfölj. Där har andelen aktier av det totala innehavet ökat från 40 procent till 45 procent, omkring 1 miljard kronor av deras portfölj påverkas av utvecklingen på den svenska börsen.
– Vi vet att aktiemarknaden går upp och ner och vi har ett långsiktigt ägande. Det har varit en god utdelning på aktier under året som varit och vi vill förstås få ut så mycket av den marknaden som är just nu, säger Anders Bergström, kassör i Kommunal.
Lärarförbundet organiserar 228.000 lärare och är TCO:s näst största förbund. De har totalt 400 miljoner i förmögenhet placerat i värdepapper. 125 miljoner är placerade i aktier eller aktierelaterade fonder. Börsuppgången har lett till att förbundets krigskassa förstärkts med omkring 75 miljoner kronor.
Under 2007 och 2008 har förbundet sett, som så många andra fackförbund, vikande medlemstal. Där är policyn att överskott från kapitalförvaltningen inte ska gå till driften av fackförbundets verksamhet utan enbart användas som konfliktmedel.
– Men det är klart, ibland vid väldigt goda år har kongressen beslutat att överskottet kan gå till driftskostnader, säger Sören Holm, kanslichef på Lärarförbundet.
Visar 1-10 av 11. Per sida:
Att facken vårdar sina tillgångar och sitt konfliktkapital är väl deras skyldighet? Börsens svängningar styrs ju inte från fackens styrelserum. Så nedgången var ingen nyhet i de fackföreningsfientliga redaktionernas spalter. Då njöt de i tysthet?
Men att facken är långsiktiga i sina placeringar råder det nog inte någon tvekan om. Om andra placerare tänkte lika så skulle nog samhällsekonomin vara lite stabilare. Det skriver ingen chefredaktör någon ledare om?
Klok medlem, 12:49, 22 september 2009. Anmäl
EHM, exakt! Hur mycket pengar tappade facket 2008 och 2007? Har man kommit tillbaka till toppen 2007? Svagt att artikeln inte sätter in detta i perspektiv.
P, 10:59, 22 september 2009. Anmäl
Men att hjälpa medlemmarna i SAAB och VOLVO genom att använda pengarna vill de inte! Det är uppenbart att konflikt och makt för de anställda heltidspolitruckerna är enda syftet med pengarna. En konfliktkassa behöver inte vara så stor i dagens tekniktunga samhälle för att effektivt stoppa all produktion och därmed tvinga fram ett avtal.
Sstefan NEK, 10:05, 22 september 2009. Anmäl
Läskigt att det är större fokus på börsen än på människor 2009
IAS, 09:47, 22 september 2009. Anmäl
Intressant att man hör bara om hur bra de gjort i uppgång, ungefär som på travbanan där man bara hör om vinster!
Hur har facken (miss?)lyckats med sina placeringar under 2008 när börsen tappade halva sitt värde?? Hade man samma riskspridning då?
Lars, 09:04, 22 september 2009. Anmäl
I finanskrisen så kritiserar både regeringen och facket bankernas sätt att spekulera och menar att detta bidrog till till den krasch vi såg för ett år sedan.
Och vad gör facken?? Jo, samma sak! man sätter upp till halva sin aktieportfölj i en aktie. Man är en del av "marknaden" och bidrar ju till spekulationer och riskerar dessutom medlemmarnas pengar. Snacka om dubbelmoral!
Kalle, 08:59, 22 september 2009. Anmäl
Nu är det här inte mitt område, men saknas inte här information om hur portföljens värde svängt tidigare under finanskrisen?
EHM, 08:53, 22 september 2009. Anmäl
Vänta tills börsraset som kommer nu i oktober. Nu skiner sålen men snart så blir det hela havet stormar!
Tycker för övrigt det är förkastligt att dessa sysslar med aktiespekulation. Vi är på väg in i depression med en lika katastrofal deflation och valutakris allt på en gång i värsta fall. Att sätta så mycket kapital i en balja med så stora risker är förkastligt!
O, 08:40, 22 september 2009. Anmäl
Vad PRIORITERAR då facken:
-Sin egen existens eller sina medlemmars arbetssituation?
-Fackförbundens egen inkomst via aktieutdelning (som ju ökar ju mer som blir över till ägarna) ELLER
Medlemmarnas lön?
Facket är sina medlemmar. Medlemmarna är de som arbetar i företagen. Att facken är delägare i de företag där de arbetar och sitter med i styrelser med mera är väl jättebra!
D, 08:11, 22 september 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
IT-tjänster och produkter
Vill du förbättra din IT-funktion och samtidigt spara pengar?
-
Vendelsö Bemanning
Uthyrning av erfarna, engagerade transportchaufförer i Stockholm.
-
Flytt och bemanning
Din flyttfirma i Stockholm - För flytt, bohagsflytt & kontorsflytt.

























