Regeringen medger brister i jobb- och utvecklingsgarantin. Nu ska långtidsarbetslösa i den så kallade fas 3 få kunna gå kortare utbildningar.
De arbetslösa som efter 450 dagar fortfarande är kvar i jobbgarantin ska erbjudas sysselsättning för att få arbetsgemenskap, dagliga rutiner, kontakter och referenser. Men aktiviteterna i denna fas 3 har fått hård kritik för att det i många fall bara handlat om att sitta av tiden.
En av de arbetsplatser som tar emot arbetslösa i fas 3 är Röda korset. Sedan drygt ett år tillbaka är Tord Bagge på second hand-butiken i Danderyd.
– Jag hjälper till i butiken och hämtar möbler. Det är bra här, det är en rolig miljö, säger han.
Han har varit med i olika program via arbetsförmedlingen sedan 2002 och ser bara fas 3 som ett i raden.
– Det ger väl inga jobb, det är nog ganska ovanligt att man får stanna. Röda korset skulle ju aldrig ha råd att anställa mig, säger han.
Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) vill nu att personer i fas 3 även ska kunna få kortare utbildningar.
– Det är rimligt att man även i fas 3 ska kunna gå en utbildning om det finns ett jobberbjudande, säger Engström.
Det handlar inte om långa utbildningar i bristyrken utan till exempel kurser för att någon ska kunna ta ett erbjudet jobb som chaufför eller jobb inom omsorgen.
Engström vill också se över bidraget på 225 kronor per dag som det företag, den kommun eller organisation får som anordnar fas 3-platser. Hon medger att det finns indikationer på att alla de omkring 8 000 anordnarna inte är seriösa.
Hittills har AF krävt tillbaka 2,6 miljoner kronor av 1,3 miljarder i utbetalade bidrag.
– Med facit i hand borde kontrollen varit bättre, säger Engström.
Det kan därför bli aktuellt med en bonus för anordnare som ser till att personer i fas 3 får ett riktigt jobb och en begränsning för hur många personer man kan få bidrag för. Förslag på förändringar kan komma efter sommaren.
I dag ingår 26.000 personer i fas 3, och prognosen är att de ökar till 43.000 under 2012, trots att jobben blir fler.
Socialdemokraternas Ylva Johansson anser att de aviserade förändringarna är otillräckliga.
– Det här ändrar inte på det faktum att fas 3 är en förvaringsplats som inte leder till jobb, säger Johansson.