Fyra generationer på arbetsplatsen behöver inte leda till trubbel. Intresse för yrket kan fungera som motpol. DN Ekonomi har träffat två kvinnor som representerar var sin generation.
På Åhléns i centrala Stockholm är ruschen i full gång. Vid hygienavdelningen finns Britt-Marie Erlandsson och Ellen Hedin.
– Jag gick i pension förra året. Det var roligt i ungefär tre veckor, säger Britt-Marie Erlandsson som efter pensionen fortsatt att arbeta för företaget.
Ellen Hedin började i november som säljare. Hon gillar att det finns blandade åldrar i personalstyrkan. Inte minst när det kommer till kundbemötanden.
– Jag tror att det finns mycket att lära i vissa situationer. Om det exempelvis skulle komma en icke-nöjd kund, kan nog de som har jobbat här längre hantera den situationen bättre, säger Ellen Hedin varpå kollegan inflikar:
– Eller om en kund ifrågasätter våra rutiner. Då är man som äldre på arbetsplatsen mer säker på vad som gäller, säger Britt-Marie Erlandsson.
Britt-Marie Erlandsson har arbetat inom företaget i 43 år, och i city sedan 1983. Hennes huvudsakliga arbetsuppgift är kassaredovisning.
– Skillnad i dag jämfört med tidigare? Det är mycket smidigare i dag. Dels är allt datoriserat och automatiserat, och dels är expertisen annorlunda. Tidigare var kunden tvungen att följa med säljaren. Nu är det mer som en matvarubutik. Kunden får klara sig själv och frågar om hjälp vid behov, säger Britt-Marie Erlandsson.
Ålderskillnaden är 46 år mellan er, vad betyder det socialt?
– Vi har utbyte av varandra. När vi diskuterar på fikarasterna tycker vi ömsom lika ömsom olika, i olika frågor. Men det behöver inte bero på åldersskillnad. Den största skillnaden mellan oss är nog de respektive liv som vi lever, säger Britt-Marie Erlandsson.
Hur väl stämmer påståendet: Det går inte att skapa en vettig relation över generationsgränserna?
– Inte alls. Det är ett dumt påstående, säger Britt-Marie Erlandsson.
– Det beror nog mer på person. De som jobbar här har ju sökt sig hit. Vi är egentligen ganska lika eftersom vi delar arbetsplats och därmed samma intresse, säger Ellen Hedin.