Kronprinsessan Victoria och prins Daniel

Bröllopsyra ger skjuts åt handeln

Publicerad 2009-02-24 15:15

Scanpix Bröllopet som kan dra in miljarder till detaljhandeln och turistnäringen.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Miljarder i ökad handel, fler turister och en mer positiv bild av Sverige i utlandet.

Ett prinsessbröllop ger en välbehövlig skjuts åt en sargad ekonomi.

Försommaren 2010 kan bli en injektion för Sveriges handlare. Olika bröllopsrelaterade produkter kommer att ge detaljhandeln ökade intäkter på runt 2,5 miljarder kronor veckorna runt bröllopet, spår Svensk handel i en rapport.

Souvenirer och allehanda erbjudanden från handlarna kommer att lyfta handel rejält, lyder branschens bedömning.

- Tillskottet i Stockholm dagarna runt bröllopet blir bara då 30 miljoner kronor, säger Margareta Ternell, pressansvarig på Svensk handel.

Förutom handeln kommer hotellen och restaurangerna att få ett lyft när fler turister anländer. Branschens arbetsgivarorganisation räknar med att omkring 12 000 turister kommer till Stockholm under en veckas tid. De ska bo och äta för cirka 200 miljoner kronor, uppskattar Sveriges hotell- och restaurangföretagare.

Och förhoppningsvis ger kronprinsessan Victorias giftermål en mer beständig effekt i form av fler utländska turister, enligt branschen.

Redan i fjol var det ett rekord i antal utländska besökare i Sverige, enligt Thomas Brühl, vd för Visit Sweden som marknadsför Sverige utomlands. Han är övertygad om att kungahuset bidrar starkt och positivt till bilden av Sverige.

- Och det här förstärker Sverigebilden ännu mer, säger Brühl.

I den värsta lågkonjunkturen på länge, som troligen består fram till bröllopet, behöver svensk ekonomi all draghjälp den kan få. Och om kronans värde då är lika lågt som i dag gläds utländska turister — resan hit, uppehället och shoppingen, allt blir billigare för dem.

Men någon inverkan på utvecklingen för Sveriges bruttonationalprodukt tror inte Konjunkturinstitutets generaldirektör Mats Dillén på.

- Det är i alla fall min spontana reaktion. Men vissa branscher kan ju komma att gynnas, säger han.
 

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.