Fordonsindustrin

Bud lagt på Saab Automobile

Publicerad 2009-12-01 21:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

detroit. En knapp månads tidsfrist under galgen. Men redan efter jul kan det legendariska svenska bilmärket Saab vara slaktat. Det var den brutala innebörden i beskedet från GM.

Frågan för GM:s styrelse var om man skulle ge mer tid för att försöka hitta en ny köpare till den förlusttyngda biltillverkaren i Trollhättan eller om man omedelbart skulle skrota Saab. Svaret blev en kompromiss: man bjuder på några korta veckor för att utvärdera de ”potentiella köpebud” på Saab som finns sedan Koenigsegg hoppade av för en dryg vecka sedan. Där­efter, till slutet av december, ska GM besluta om något av buden duger. ”Om inte”, hette det i pressmeddelandets illavarslande formulering, ”så inleder vi vid den tiden en ordnad nedtrappning av Saabs globala affärer”.

En dämpad Saab-vd Jan Åke Jonsson ville tolka beskedet från GM-styrelsen på ett positivt sätt.

– Det här var det bästa beslut man kunde tänka sig i dagens läge. Nu har vi fått lite mer tid, vilket givetvis är positivt. Mycket av ramarna ligger ju redan fast från de tidigare förhandlingarna, så nu kan det gå mycket snabbare, sade Jan Åke Jonsson efter mötet.

Saab-chefen tonade ner den skarpa kritiken som han tidigare riktat mot den svenska regeringen.

– Regeringen har ju erbjudit det 28-miljarderspaket som finns och har lovat att processen ska gå väldigt snabbt, förklarade Jan Åke Jonsson som flög hem till Sverige redan på tisdagsnatten.

Tillsammans med Jan Åke Jonsson har en svensk regeringsdelegation befunnit sig i GM-skrapan i Detroit under dessa kritiska dygn, ledd av näringsdepartementets statssekreterare Jöran Hägglund. Varken Jonsson eller Hägglund ville gå in på vilka de olika bud­givarna är eller vad som hänt inne i de slutna direktionsrummen.

– Vi ville att de skulle se att det fanns seriösa budgivare och att de också skulle pröva de buden seriöst. Det är klart att vi är glada för att de så här långt har hörsammat detta, och att det finns ytterligare en tidsfrist, sade Jöran Hägglund.

– Sen beror det på seriositeten hos budgivarna om det finns en fortsättning. Jag tycker att de verkar så intressanta så att man ska pröva det vidare.

Enligt obekräftade uppgifter ska GM ha fått ett konkret bud på Saab men GM har inte kommenterat processen ytterligare.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.