C hotar fack med lagstiftning

Publicerad 2007-08-08 12:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Centern vill helt stoppa fackens möjligheter att rikta stridsåtgärder mot företag som inte har någon fackansluten personal.

Detta för att många småföretagare dras in i konflikter som de egentligen inte är inblandade i, enligt Maud Olofsson.

Inför Centerpartiets årliga stämma presenterade idag partistyrelsen sitt nya jobbprogram.

- Vi försvarar kollektivavtalen, men det finns företag och anställda som väljer andra lösningar och det måste stå de anställda fritt att göra det, sade centerledaren vid en presskonferens .

Centerpartiet hotar med lagstiftning om fackens stridsåtgärder inte blir "rimliga".

Maud Olofsson medger dock att det kan bli svårt att lagstifta om vad som är en proportionell och rimlig stridsåtgärd och vad som inte är det.

- Det är därför vi lägger ett starkt krav på arbetsmarknadens parter att komma överens om ett förhållningssätt till kollektivavtalen som inte slår ut oskyldiga företag med konflikter. Den bästa lösningen är om parterna tar den här diskussionen själva, men fungerar inte det så måste vi fundera över vad som kan göras lagstiftningsvägen. Men där är vi inte än, underströk Maud Olofsson.

Ett exempel på en oproportionerlig konflikt var Hotell och Restaurangfackets blockad mot salladsbaren i Göteborg i vintras, enligt centerledaren.

Om parterna kommer överens på det vis som Maud Olofsson efterlyser utlovar hon en rad politiska åtgärder.

- Då lovar vi från politiskt håll, från centerpartiets håll, att det ska bli enklare att få kompetensutveckling, enklare att starta företag om man vill det, det ska finnas ett trygghetssystem som gör att du inte hamnar mellan stolarna, du ska snabbt få rehabilitering om du blir sjukskriven och du ska få coachning om du blir arbetslös.

I programmet finns även andra förslag som sannolikt blir svårsmälta för fackföreningsrörelsen. Bland annat vill man att det undantag från turordningsreglerna i Las, som i dag gäller två personer i företag med högst tio anställda, ska gälla alla företag oavsett storlek.

Partistyrelsen vill också att arbetsgivare och arbetssökande under 26 år ska kunna komma överens om högst tvååriga provanställningar.

Partistyrelsen vill också ha en samordnad arbetslivsförsäkring bestående av dagens arbetslöshetsförsäkring, sjukförsäkring och arbetsskadeförsäkring. Privata arbetsförmedlingar ska ges goda villkor och möjligheter att arbeta utanför den statliga arbetsförmedlingen.

Låg- och medelinkomsttagarna ska få ytterligare skattesänkningar, "så snart det statsfinansiella utrymmet tillåter".

Jobbprogrammet ska nu behandlas på centerpartiets riksstämma i Kalmar. Stämman inleds den 30 augusti.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Nu kan alla svenskar ställa Bildt till svars

För första gången kommer utrikesminister Carl Bildt att svara på svenskarnas frågor under en frågestund på Twitter. ”Alla får ställa sina frågor”.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.