De är huvudägare i riskkapitalbolaget som deläger Carema. Förra året kunde de två kusinerna plocka ut över en miljard kronor.
Mängder av tillsynsärenden, mörkade olyckor, kissblöjor som vägdes och desperat personal som larmade om misförhållanden. Frågan om riskkapitalbolagens inblandning i vården och skolan blev aktuell efter DN:s Caremaavslöjanden hösten 2011.
Nu kommer nya siffror om vilka summor personerna bakom Carema tjänar. Carema har flera olika delägare. En av dem är riskkapitalbolaget KKR. Ägarna bakom KKR har kunnat ta ut stora pengar på sin verksamhet, skriver Financial Times.
Några av dess delägare, kusinerna Harry Kravis och George Roberts, har kunnat plocka ut totalt 620 miljoner kronor var förra året, enligt dokument från den amerikanska finansinspektionen.
Dessa kusiner äger 25 procent av KKR och är därmed huvudägare av riskkapitalbolaget. Efter att stora mängder pengar har kunnat plockas ut på detta sätt höjs nu röster för att skattesystemet i USA borde genomgå en förändring.
Samma dag som de nya uppgifterna om hur mycket pengar ägarna av riskkapitalbolaget KKR kunnat ta ut har kommit har Svenska Riskkapitalföreningen skickat ett brev till finansminister Anders Borg. Där vill de stoppa särbeskattningen av vårdföretag.