Arbetsmarknaden

Chansen få jobb ökar igen

Publicerad 2009-11-18 13:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Arbetsmarknaden toppade redan i mitten av 2007. Då var det som allra lättast att få jobb. Nu har trenden vänt igen, fast uppåt, vilket talar för att botten är nådd.

Chansen att som arbetslös få jobb var som allra störst redan ett år innan konjunkturen toppade, visar statistik i den arbetsmarknadsrapport som Arbetsförmedlingen lämnar över till regeringen och som redovisades på en presskonferens.

Sen rasade det raskt och nådde en botten under första halvåret i år. Men nu har det vänt svagt upp igen, visserligen från en låg nivå.

- Det här är en bra indikator på när arbetsmarknaden vänder, säger Fredrik Jansson Dahlén, forskningschef vid Arbetsförmedlingen.

Rapporten visar också att de utomstående, privata aktörerna har lyckats lika bra i arbetet med att få ut människor i jobb som Arbetsförmedlingens eget folk.

- Kanske till och med bättre än vad vi historiskt klarat av, säger Jansson Dahlén.

Coachningen fungerar helt enkelt bra, anser han.

Men den djupa lågkonjunkturen har försämrat förmågan att matcha jobb till sökande.

- Vi får ut lite färre i jobb än vad vi hade förväntat oss, säger Jansson Dahlén.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.