Chockhöjd hyra kan tvinga Ica-butik stänga

Uppdaterad 2010-08-12 16:38. Publicerad 2010-08-12 09:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ica stämmer nu fastighetsbolaget Boultbee som äger flera köpcentrum runt om landet, rapporterar Ekot.

Flera näringsidkare har varit starkt kritiska mot Boultbee eftersom servicen försämrats samtidigt som hyrorna har chockhöjts när bolaget tagit över.

– Det finns företag här i Ringen centrum som har fått extradebiteringar på 150.000–200.000 kronor, som ibland kanske till och med är mer än vad de har fått ihop i resultat i sin verksamhet. Det är för jävligt, säger Ulf Holmström som är Ica-handlare i Skanstull, till Ekot.

Det som nu fått Ica att agera är att en Ica-handlare strax före jul i fjol fick en extradebitering på drygt en miljon kronor för 2008, rapporterar Ekot.

– Vi stämmer Boultbee för vi anser att de inte följer de hyresavtal vi har, de överfakturerar och de bryter mot avtalet, säger Michael Johansson, vd för Ica Fastigheter Sverige till DN.se

Sedan i höstas har Ica och Boultbee fört diskussioner om hyresavtalen.

– Att vi gör så här nu är egentligen inget som kan komma som en chock för Boultbee, säger Michael Johansson.

Stämningsansökan som Ica lämnat in till tingsrätten gäller Ica-butiken som ligger i Västermalmsgallerian i Stockholm.

– Vi vill på det här sättet stödja våra handlare och vi ser det här som ett slags pilotfall som kan sätta praxisen, säger Michael Johansson.

Den berörda butiken drivs av Steffan Johansson som till DN.se säger att räkningarna från Boultbee gör att han nu riskerar att tvingas slå igen butiken.

– Vi klarar inte alla de höga kostnaderna som dimper in i efterhand. Det här är oerhört tungt för oss handlare. Jag har fått efterdebiteringar från Boultbee i flera omgångar, ett exempel är att jag i februari 2009 fick en faktura på 400.000 kronor som skulle gälla kostnader för 2007. Alla efterdebiteringar gör att jag inte kan veta om jag gått plus eller minus när jag gör mitt bokslut för ett verksamhetsår. Det går inte att driva en verksamhet på det sättet, säger Steffan Johansson.

Tvisten mellan Ica och Boultbee gäller även de gemensamma ytorna inne i gallerior. Ica vill kunna föra en dialog med Boultbee innan bolaget hyr ut till andra aktörer som får rätt att befinna sig i området.

DN.se har utan framgång sökt Christian Olofsson som är ansvarig vd på Boultbee, för en kommentar.

Vd:n för förvaltningsbolaget European Fund Management som sköter Boultbees affärer i Sverige, Simon Husking, säger till DN.se att det är viktigt att hitta en lösning på tvisten:

– Förnuftet säger att när två parter möts så ska de också finna en möjlig lösning. Det ligger i allas intresse.

Simon Husking säger att han inte vill att det hela slutar i rätten men erkänner att en del misstag har gjorts till exempel när det gäller köpcentrumet i Skärholmen där det dröjde innan man insåg hur stora kostnaderna skulle bli.

– Det kunde vi ha gjort snabbare och bättre, säger han. Nu när vi vet mera om dessa fastigheter så kommer vi också att kunna ta bättre och snabbare beslut i framtiden. En del kostnader debiterades för sent.

Vad gör ni nu för att lösa tvisten mellan Ica och Boultbee?

– Jag har flera medlemmar i mitt team som arbetar med frågan och de kommer att se till så att vi kommer att hitta en lösning gentemot Ica så att vi löser dispyten, säger Simon Husking till DN.se.

När kan en sådan lösning vara klar?

– Den måste vara klar innan det är dags för rättegång.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.