Köttskandaler

Dafgård säljstoppar sex produkter

Uppdaterad 2013-02-27 18:52. Publicerad 2013-02-27 10:52

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hästkött finns i Dafgårds köttbullar som sålts till Ikea. Företagets egna prover visade på onsdagen höga halter av hästfärs, och nu hävdar Dafgårds vice vd att ett bedrägeri ligger bakom. Nu väljer Dafgård att stoppa försäljningen av sex produkter med nötfärs som ännu inte hunnits att dna-testas.

– Det är en kriminell handling som har begåtts mot oss. Vi har blivit lurade och bedragna, säger Magnus Dafgård, vice vd på Dafgård, till TT.

På tisdagen gick Dafgård ut med att inga av företagets prover innehåller hästkött. Men redan en dag senare kommer uppgifter från Livsmedelsverket, som senare bekräftades även av Dafgård, att hästkött hittats i företagets egna prover.

Enligt Magnus Dafgård har 3–5 prover varit positiva, och samtliga har gällt Ikeas köttbullar. I ett fall kom tre procent av köttfärsen från häst, i de övriga fallen är den exakta halten inte fastställd, men ligger mellan en och tio procent.

Allt över en procent räknas som iblandning och inte kontamination.

– Vi blev fruktansvärt bedrövade. Vi tycker att det här känns oerhört jobbigt, säger Magnus Dafgård.

Ett av testerna gäller köttbullar från samma parti som beslagtagits på Ikea i Tjeckien, men som levererats till ett annat land.

– Dafgård har dragit tillbaka de här produkterna och Ikea har slutat sälja dem, så det finns ingen risk att köpa produkter från de partier som har testats, säger Karin Cerenius, enhetschef på Livsmedelsverkets kontrollavdelning i Västra Götaland, till DN.

När DN når Dafgårds pressinformatör Ola Larsson vill han inte kommentera uppgifterna utan hänvisar till den kortfattade information som publicerats på företagets hemsida, samt till ett annat pressmeddelande som kommer ”under dagen”.

– Vi jobbar med infoinsamling och utredning av vad som har hänt och kommer med mer information under dagen, säger Ola Larsson.

Ger de här provsvaren någon ledtråd till varifrån hästköttet kommer?

– Det håller vi på att ta reda på men jag har ingen mer information i nuläget. 

På onsdagskvällen meddelade Dafgård att man stoppa försäljningen av sex produkter med nötfärs som ännu inte hunnits att dna-testas.

”Vi vill inte att det ska råda något som helst tvivel om att vi tar det inträffade på mycket stort allvar”, säger Dafgårds vd Ulf Dafgård i ett pressmeddelande.

Målet är att företaget ska hinna dna-testa produkterna under den här veckan.
Stoppet gäller:
• Biff Mozzarella (frysta enportion)
• Farfars köttbullar (kylda flerportion)
• Farfars köttbullar (frysta flerportion)
• Farfars pannbiffar (frysta flerportion)
• XL – Biff Bernaise (frysta enportion)
• XL – Lövbit (frysta enportion)

 

Enligt Livsmedelsverket är det i nuläget inte troligt att Dafgård kommer att polisanmälas.

– Det är i så fall en fråga som ligger längre fram, men det är ju inget som är skadligt, det handlar om en felmärkning, säger Karin Cerenius.

Ikea stoppade på onsdagen flera andra köttfärsprodukter som levererats från Dafgård.

Tipsa via e-post

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Klädkedjan hotas av nedläggning

Moderbolaget har fått nog. Ägarna har tröttnat på stora förluster i klädkedjan JC, som måste vända till vinst. Annars läggs den ned eller säljs. 25 5 tweets 20 rekommendationer

Foto: Scanpix

Norsk statsminister vägrar åka Ryanair

”Det passar nog inte mig”. Efter strid mellan flygföretaget och fackföreningar säger Jens Stoltenberg att han aldrig ska flyga med bolaget. 249 23 tweets 226 rekommendationer

Foto: Scanpix

Lovar att ”utplåna” alla skatteparadis

Krafttag mot skattesmitare. I kölvattnet av den franska skatteskandalen lovar president François Hollande att "utplåna" skatteparadis i världen. 39 6 tweets 33 rekommendationer

Foto: Scanpix

Bostadsköpare mindre oroliga

Mäklarsamfundets undersökning. Fastighetsmäklare tror på stigande bopriser, och ser en minskad allmän oro bland köpare och säljare.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Klädkedjan hotas av nedläggning

Moderbolaget har fått nog. Ägarna har tröttnat på stora förluster i klädkedjan JC, som måste vända till vinst. Annars läggs den ned eller säljs. 25 5 tweets 20 rekommendationer

Brandmän tagna som gisslan

Åkte till huset efter nödsamtal. En beväpnad man tog fem brandmän som gisslan i en stad i Georgia i USA. En har släppts.

Barcelona slog ut Ibrahimovics PSG

Champions League. Barcelona vidare till semifinal efter 1–1 mot PSG.

Minut för minut. DN direktrapporterade hela matchen.

4–0 totalt. Bayern München slog ut Juventus.

Dotterlös efter domarmiss

Sambon ville adoptera. Ett misstag i Gävle tingsrätt gjorde att en kvinna förlorade moderskapet över sin dotter. Nu får domaren skarp kritik av JK. 16 3 tweets 13 rekommendationer

Högskoleguiden

Vad vill du bli? Den 15 mars öppnar anmälan till högskolan. DN guidar dig rätt i utbildningsdjungeln.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Löfven hånar regeringen

Veckans löp. Korvgrillning och mer från S-kongressen.

Tiggarnas vardag

Läs artiklarna här. I flera reportage granskar DN hur tiggarna har det i Stockholm.

Bästa Beatrice Ask

Läs Khemiris brev. ”Jag vill att vi byter skinn”.