DN Ekonomi möter

Dam i svart fick blåvit tygjätte på grön kvist

Publicerad 2002-09-22 20:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

HELSINGFORS. Hon blev varnad för att köpa Marimekko. Då, 1991, hade ett av Finlands starkaste varumärken under några år förlorat hundratals miljoner kronor. Nu har det blivit ett stabilt och lönsamt företag, vars aktie slog all-time-high häromveckan på Helsingforsbörsen.

Huvudägaren och vd:n Kirsti Paakkanen lyckades på bara ett halvår i början av 90-talet vända förlustföretaget till att gå med en liten, liten vinst.

- Företaget hade förlorat sina rötter. Det var för mycket byråkrati och för få som arbetade, förklarar hon läget när hon för drygt 10 miljoner tog över det blödande företaget av konglomeratet Amer.

Det hade i sin tur köpt Marimekko av barnen till grundaren Armi Ratia, som dog 1979.

Men vad som egentligen hände de där åren i början av 90-talet, när Finland hade en av sina riktigt djupa lågkonjunkturer och nästan 20 procent gick arbetslösa, är svårt att få ett klart grepp om. Kirsti Paakkanen talar om en total omorganisation, hårt arbete, upprätta formgivarnas status, många happenings för kunderna och att gå tillbaka till företagets ursprungliga affärsidé. Marimekko förhandlade i alla fall om många avtal, bytte till bättre butikslägen och började så småningom åter sakta expandera med Finland som lönsam bas.

I dag driver man 25 egna butiker varav en är utomlands, den i Stockholm. I Göteborg har Marimekko en shop-in-shop i NK-huset. Företaget är leverantör till en mängd detaljister runt om i världen och säljer licensrättigheterna till sina mönster till andra, som amerikanska Crate & Barrel.

- Så fort vi får mer pengar ska vi öppna fler butiker i egen regi. Drömmen är en i min favoritstad New York, säger Kirsti Paakkanen.

Hon har sin bakgrund inom reklam och marknadsföring. I 19 år drev hon reklambyrån Womena, som i inledningsskedet bara hade kvinnliga anställda. Hon sålde sitt företag till ett amerikanskt bolag i slutet av 1980-talet. Stannade som vd de utlovade tre åren, men tog sedan sitt pick och pack och flyttade till Franska rivieran för att starta ett nytt, lugnare liv.

- Men jag fick något slags hemlängtan.

Så Kirsti Paakkanen flyttade tillbaka, till Marimekko och Finland. För några veckor sedan sålde hon en del av sina aktier i bolaget och minskade sitt ägande från 50 till drygt 32 procent.

- Genast började spekulationerna. Är hon sjuk, ska hon gifta sig, ska hon flytta utomlands? Men jag är i bra form och ska vara kvar i företaget i 20 år till!

Eftersom hon passerat 70-årsstrecket för några år sedan var undringarna kanske inte så märkliga runt denna färgstarka, alltid svartklädda, finska. Hennes ålder har dessutom varit hemlig för de flesta. Den blev offentlig först när Marimekko åter börsnoterades häromåret, men fortfarande står Kirsti Paakkanens födelseår inte med i årsredovisningen. För dagen är läppstiftet skarpt lila, klackarna smala och höga och kjolen slutar en bit ovanför knäna.

Anledningen till att hon sålde säger hon i stället är att analytiker och experter rått henne att minska sitt innehav och dessutom fanns en grupp finländska investerare som ville köpa aktierna. För Kirsti Paakkanen är det väldigt viktigt att Marimekko förblir i blåvit ägo. Pengarna hon fått behåller hon till en del själv (hon bygger ett stort hus i Esbo, väster om Helsingfors), medan en annan del går till en stiftelse som ska stödja begåvade, men fattiga finländska barn som vill studera. Kirsti Paakkanen har själv vuxit upp under knappa omständigheter.

Marimekko är ett av få nordiska bolag som gått riktigt bra på börsen i år. Frågan är om det förklaras med att retromodet och 70-talet varit så inne?

Kirsti Paakkanen viftar bort den förklaringen och pekar på försäljningskurvor som stadigt rört sig uppåt.

- Vi följer modetrender, men vi kopierar dem inte utan gör det på vårt sätt. Dessutom är Marimekko ett elastiskt företag som snabbt kan ändra sig och när 70-talet blev inne tog vi fram våra gamla tryck och började producera dem igen. Dessutom är det bara i Finland och Sverige vi åter blivit vana med vallmomönstret, nu börjar efterfrågan komma i Tyskland, London och Japan.

Med sin högprisprofil är Marimekko känsligt för dåliga tider och man följer noga konjunkturutvecklingen.

- Men om du ser på våra siffror om ett halvår kommer de att säga dig något annat. I till exempel Japan, som har en svår tid nu, har vi haft en fin försäljningsökning under första halvåret.

I Kirsti Paakkanens arbetsrum, som doftar ljuvt av fräscha blommor, blickar grundaren Armi Ratia ner från en stor målning. En trappa ner finns en del av produktionen och där har flera de 15 designerna sina arbetsrum. Designern är den viktigaste funktionen på företaget, enligt vd. Förutom två med japanskt ursprung och det svenska nyförvärvet Anna Danielsson, har alla sina rötter i Finland. Marimekkos kläder, tyger och accessoarer tillverkas dessutom fortfarande inom landet.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen visste på lördagskvällen inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord inleddes. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan