Svininfluensan

Därför kan en pandemi sänka världsekonomin ännu mer

Publicerad 2009-04-28 08:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Svininfluensan kan fördröja en vändning uppåt i världsekonomin. Det beror på rädslan för snabb spridning och de nödvändiga försiktighetsåtgärderna, inte på epidemins verkliga omfattning.

Faran för en pandemi (världsomfattande epidemi) finns där som en ständig orosfaktor, med inverkan på den ekonomiska utvecklingen. Det behöver inte alls gälla massdöd som vid spanska sjukan efter första världskriget. Men själva risken, om än aldrig så liten, räcker för att skapa osäkerhet och åstadkomma stora kostnader.

I början av 2000-talet väckte utbrottet av sars (svår akut respiratorisk sjukdom) i Kina stor oro, vilket gav märkbara effekter på ekonomin. Men dödstalen var inte särskilt stora jämfört med hur många som varje år dör i malaria eller aids. Hotet bestod i sjukdomens plötsliga uppkomst och okontrollerade spridning från ett land av strategisk betydelse i världsekonomin.

Denna gång verkar det handla om något liknande. Svininfluensan har uppkommit i Mexiko och snabbt spritt sig till USA och Kanada, och till andra världsdelar. Stora insatser sätts in för att hejda spridningen, vilket på kort sikt kan försvåra internationella handelsflöden och trafiken mellan länder.

Den kostnaden måste vara värd att ta, jämfört vad det skulle betyda om sjukdomen fick sprida sig. Enligt Världshälsoorganisationen, WHO, kan svininfluensan utvecklas till en pandemi om inte tillräckliga motåtgärder sätts in.

Men vad som därutöver inverkar negativt på ekonomin är de psykologiska effekterna. Från USA kommer farhågor om att männi-skor ska uppfatta det som livsfarligt att besöka shoppingcenter. Hushållens redan sviktande konsumtion kan därmed komma att dämpas ännu mer.

Under andra omständigheter hade det kanske inte betytt så mycket. Men tidpunkten är avgörande när världsekonomin befinner sig i djup kris och det finns gryende förhoppningar om att botten för nedgången ska vara nådd. Samtidigt spelar det stor roll att svininfluensan snabbt har spritts till USA – och ekonomiskt viktiga delstater som Kalifornien och Texas. Att nya fall sedan har dykt upp i så skilda länder som Spanien och Nya Zeeland visar att läget inte är under kontroll.

Det svåra i dagsläget är att ge hotet rätt proportioner. Men svininfluensan måste ändå tas med i den ekonomiska bedömningen som en negativ faktor av okänd storlek.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Mer från förstasidan

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: Scanpix

Tveksam effekt av massvaccinering

Tyskland har samma dödstal, färre vaccinerade. Polen, som inte vaccinerade alls, hade ett dödlighetstal på 0,47. Sverige hade 0,31.

Foto: Gregory Shamus / Getty Images/AFP Zetterberg hyllades av publiken.

Svensklaget historiskt i natt

Flest raka vinster på hemmais. Henrik Zetterberg och hans lagkamrater i Detroit Red Wings utraderade Philadelphia Flyers över 30 år gamla rekord.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

Bussarna igång efter olycka i Södertälje

All busstrafik ställdes in. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.