Nokia förhandlade med både Google och Microsoft om vilket operativsystem man skulle ansluta sig till. Till slut vägde det över för Microsoft och Nokia får miljarder i intäkter för det, enligt vd Stephen Elop.
De som hade hoppats att Nokia redan skulle ha windowsmobiler att visa upp för omvärlden blev besvikna på bolagets presskonferens på söndagskvällen.
– Men vi kommer att skynda på arbetet med att ta fram telefoner, sade vd Stephen Elop och visade bilder på hur de kan tänkas se ut i framtiden.
De liknade andra smarta telefoner som finns i dag, fast med riktigt färggranna skal.
Däremot gav Stephen Elop nya detaljer kring varför Nokia valt samarbetet med Microsoft, vilket fick aktien på fall i fredags. Det finska bolaget utvärderade tre vägar, där en faktiskt var android och man förhandlade också med Google. Stephen Elop ville inte exakt säga vad de handlade om, av hänsyn till Google.
I slutändan kom Nokia fram till att om man valde android skulle systemet bli helt dominerande för mobiler och det ville man inte.
– Beslutet att välja windows skapar en annan dynamik. Vi har ordnat en tävling med tre hästar och det är värdefullt för Nokia, sade Elop.
Han berättade också att Microsoft betalar flera miljarder dollar, oklart hur många, till Nokia i och med uppgörelsen. Bland annat får Microsoft tillgång till tjänster inom Nokias Ovi Store.
Stephen Elop tillbakavisade bestämt att Microsoft vill köpa Nokia.
– Inom smarta telefoner har vi nu ett djupt samarbete, men det är stora delar av Nokia som inte alls är av intresse för Microsoft.
Uppgörelsen med Microsoft har orsakat både glädje och förstämning i bolaget, enligt Stephen Elop. Nu vidtar en kartläggning över var neddragningarna kommer att ske. Många befarar att Finland blir hårt drabbat.