"De vetenskapliga beläggen saknas"
Publicerat 2009-06-24 13:47
Ekonomerna Nils Lundgren och Marian Radetzki är pensionärer som uttalar sig om barn och barnbarns framtid. Det anser Johnny Kellner på byggföretaget Veidekke, som nu ger sig in i debatten om klimatlarmet.
Sedan i tisdags, då Nils Lundgren och Marian Radetzki i en intervju i DN Ekonomi sa att de anser att klimathotet är överdrivet och att FN:s klimatpanel främst är ett politiskt organ, har debatten gått het, bland annat på DN.se.
På onsdagen gick ekonomkollegerna Klas Eklund och Stefan Fölster till motangrepp och menar att den globala uppvärmningen är ett verkligt problem. Nu får de medhåll från Johnny Kellner, miljöchef, och Per-Ingemar Persson, vd, på Veidekke, Nordens fjärde största byggbolag.
- Varken vi eller de kan göra egna bedömningar om det här hotet, men man måste förlita sig på världens ledande forskare, säger Johnny Kellner till DN.se.
Johnny Kellner tror också att de flesta själva märker att något håller på att hända när det till exempel blir allt ovanligare med snö på jul.
Varför kastar ni från Veidekke in i den här debatten?
- Klimatet har länge varit ett engagemang i företaget. Jag har reagerat mycket på tidigare utspel i samma stil, och nu reagerade jag igen. Om inte näringslivet engagerar sig händer ingenting. Då krävs det styrmedel från staten och det är bättre om förändringarna som behövs sker frivilligt, säger Johnny Kellner.
Han tror inte att Lundgren och Radetzkis utspel kommer att ha någon betydelse för opinionen kring klimatfrågan.
- Men de är pensionärer som yttrar sig om en framtid som tillhör barn och barnbarn. De får naturligtvis yttra sig och det är bra att vara kritisk, men jag saknar de vetenskapliga beläggen, säger Johnny Kellner.
Visar 1-10 av 14. Per sida:
Helt rätt! Lundgren och Radetzkis vet itne vad de talar om. De är ekonomer och inte på något vis kunniga inom klimat, meterologi eller sådant. Man kan jämföra dessa herrars inlägg med att de skulle argumentera kring hjärt-kärlsjukdomar. Ingen skulle ta dem på allvar. Lyckligtvis verkar ingen ta dem på allvar i denna diskussion heller.
Jag tror inte Jhonny Kellner har läst insändaren av Lundgren-Radetkis... Har han gjort det har han inte förstått det han läst. Poängen med vad de skrev är att forskningen om klimatet håller på att bli ovetenskaplig. Man bestämmer sig för vilket resultat man vill ha innan studien börjas... "felaktiga" resultat ignoreras.
Forskare som kommer fram till fel slutsattser motarbetas och förtalas. Vi behöver en öppen forskning som är fri från förutfattade meningar och politik!
conny, 16:08, 25 juni 2009. Anmäl
Jag har haft Marian som lärare i Luleå så jag har följt hans "mediakarriär" i ett femtontal år. Alltså: han är underhållande på sätt och vis, lite som en clown, och han sätter känslor i svall (minns: "hungriga vargar jagar bäst", ang arbetslöshetsersättningen och lågavlönade) MEN jag skulle inte ta någonting av det han säger på allt för blodigt allvar. Han är en provokatör och ha säger gärna extrema saker, men han är inte värd att ta på allt för stort allvar. Särskilt inte när han uttalar sig om sådant han inte har någon som helst utbildning inom, dvs naturvetenskap.
Tryggve, 15:58, 25 juni 2009. Anmäl
nytt försök hela rapporten finns i pfd på sidan.
http://epw.senate.gov/public/index.cfm?FuseAction= Minority.Blogs&ContentRecord_id=10FE77B0-802A-23AD-4DF1-FC38ED4F85E3
L.A, 09:54, 25 juni 2009. Anmäl
Man skall inte lita blint på experter. Men däremot så kan man inte förkasta det de säger för att man "tycker de har fel", vilket är vad gammgubbarna Lundgren och Radetzki ägnar sig åt. Och jag har tror inte att de är så unikt smarta och kompetenta att de kan ha funnit något som denna samling har missat:
"In London on 26–28 May 2009, Nobel Laureates from across the disciplines were joined by world experts in climate change to discuss the connections between global warming and other urgent environmental, economic and development challenges facing our world. The Symposium was hosted at The Royal Society and St. James’s Palace under the patronage of HRH The Prince of Wales. It concluded with a Memorandum that was signed by Literature Laureate Wole Soyinka and Peace Laureate Wangari Maathai, as well as by Laureates in Chemistry, Physics and Economics: The St James’s Palace Memorandum calls for a global deal on climate change that matches the scale and
urgency of the human, ecological and
Pagodroma, 22:05, 24 juni 2009. Anmäl
Ingen dataanalys är bättre än sin programmerares kunskap i att skriva program som täcker aktuell frågeställning. Redan där brister klimatfantasterna. Hur jag vet? Systemprogrammerare från början....
För att få hållbara slutsatser, krävs att faktiska data används, inte manipulerade eller interpolerade utan hänsyn tagen till historisk verklighet.
Läs gärna http://norah4you.wordpress.com/2009/05/19/miljohot -konstruerade-fakta/ och annat i min blogg.
Nils Lundgren och Marian Radetzki har helt rätt!! "Klimathotet" är inget hot i ordets rätta mening eftersom klimatförändringar sker mycket långsamt (flera hundra år) och ingen svensk har dött eller skadats av dem och kommer sannolikt inte att göra det i framtiden heller. Ökningen av luftens CO2-halt är en stor fördel för jordbruket och därmed för vår ekonomi. Klimattalibanerna har tyvärr lurat alltför många politiker.
Klas, 18:57, 24 juni 2009. Anmäl
Bra med en nyanserad syn på klimatförändringarnas effekter. Sanningen är ju att vissa områden vinner ekonomiskt på förändringen. Sverige är ett av dem med bättre skördar etc.
Vad även vi kan drabbas av dock är väl indirekt genom ökad massinvandring från drabbade områden och ev. minskad efterfrågan för exportindustrin pga. minskad global tillväxt...
Hur Sverige ska tackla dessa klimatproblem görs dock inte genom skyhöga koldioxidskatter utan genom skatte-, arbetsrätts- och invandring-sreformer.
Macke, 18:18, 24 juni 2009. Anmäl
Saker och ting kan ju ha två sidor, sanningen kan väl ibland ligga mitt emellan.
Andreas, 17:55, 24 juni 2009. Anmäl
Johnny Kellner talar inte i barnen och barnbarnens intresse. Han talar i sitt eget, såsom medlem i en kraftigt växande skara opportunister som slår pengar av det rådande läget i klimatdebatten.
Lars, 17:54, 24 juni 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Köp kontorsmöbler hos Vican
Vi inreder kontor och säljer nya och begagnade kontorsmöbler. Vi hjälper dig att ta fram den ultimata...
-
Kontorsinredning
Köp/hyr kontorsinredning hos Exin i Västerås. Vi flyttar även kontor.
-
Trevlig kontorsmiljö
Vi har möblerna och detaljerna för ett trevligt kontor. Läs mer här.
























