Designen avgör mobilköp
Publicerat 2007-02-18 18:20
barcelonaUtseendet är det absolut viktigaste för de flesta som köper en ny mobil. När Apple nu är på väg att lansera sin Iphone ökar det pressen på telekombranschen.
DN Teman i artikeln
Ignacio Germade är en av Motorolas designchefer. Han basar över kontoren i London, Singapore samt Bangalore i Indien. Utifrån de många stora undersökningar som bolaget gör vet han vad som avgör när någon köper en ny mobiltelefon.
- Det är utseendet. Designen är extremt viktig för de flesta och den har en större betydelse nu än den haft tidigare, säger han.
På andra plats kommer varumärket, följt av tekniska finesser. Naturligtvis letar kunder inom en viss prisgrupp när de köper en ny mobil, men Motorolas undersökningar visar att folk är beredda att avstå från finesser för att få något snyggt.
- Det var annorlunda när mobilerna kom. Då var folk beredda att stå ut med något fult bara för att ha en. När de är vanliga blir de en del av det personliga uttrycket, konstaterar Ignacio Germade.
Antti Vasara och Scott Cooper, höga chefer inom Nokia Enterprise Solution som riktar sig mot företagsmarknaden, ser liknande tendenser.
- De flesta som får sin mobil av företaget vill använda den privat. Därför har vi lagt till kamera, radio och annat i våra smarta telefoner. Men den behöver inte vara tråkig bara för att den är din arbetstelefon, säger Antti Vasara.
- Även om företag är väldigt kostnadsmedvetna måste de ta hänsyn till att mobiler är personliga. Företagen får bedrövade medarbetare om de tvingas använda fula telefoner, tillägger Scott Cooper.
Det tar omkring ett och ett halvt år att utveckla en ny modell. För Ignacio Germade och hans designgrupp gäller det därför att tänka ut vad konsumenterna vill ha då.
- Av alla nya tekniker som finns måste vi välja ut de som vi tror är meningsfulla för konsumenterna. För designern gäller det att översätta dessa tekniska lösningar till vad människan på gatan gillar, säger han och nämner hög materialkvalitet, rätt proportioner och många varianter så att en kund kan välja just sin favorit.
Han exemplifierar med en av Motorolas nya, skjutbara modeller. Den har fått en bananliknande form som gör att den följer kinden och därför ska kännas bekvämare att tala i.
- I slutändan är det konsumenten som ska gilla lösningen. Sms har blivit en succé medan mms har misslyckats, konstaterar han.
Fortfarande används mobilerna till 80-90 procent för tal och sms. Den tredje populäraste finessen är väckarklockan.
- Men när det blivit enklare att ta bilder av bra kvalitet tar det fart, liksom musik i mobilen i takt med att mp3-spelaren blivit så mycket bättre, säger Ignacio Germade.
Vad tror du om Apples Iphone?
- Jag älskar Apple. Hela designvärlden tycker att bolaget gör fantastiska produkter. För vår bransch är det dessutom bra att Iphone kommer in på en hög prisnivå. Det gynnar kvaliteten och att priserna kan stiga. Det hade varit värre om någon kom in med en produkt till lågpris.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Bli en bättre säljare med Dale Carnegie
Dale Carnegie i Stockholm - Vi skapar framgångsrika människor och företag. Kurser i ledarskap,...
-
Kundservice
Outsourcing inom kundservice och telemarketing.
-
Letar du säljare?
Servicestart - Hitta företag & få en offert på tjänsten du behöver.
























