Blandat från Din Ekonomi

Allt fler väljer ekologiskt

Publicerad 2009-06-30 15:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Färre blodiga biffar och mer ekologiskt. Så ser det ut på tallriken om svensken själv får välja, enligt en ny undersökning från Sveriges Konsumenter och Folkbildningsförbundet.

- Intresset för att påverka miljön och klimatproblemet genom att handla ekologiskt växer. Man börjar bli medveten om att konsumtionen av nötkött måste minska. Det är oerhört glädjande, säger Jan Bertoft, generalsekreterare på Sveriges Konsumenter.

Var fjärde svensk köper mindre av nötkött. Dessutom väljer nästan 85 procent att stoppa ner ekologiska varor i matkorgen. Ytterligare 40 procent säger sig medvetet försöka påverka livsmedelspolitiken när de handlar mat.

Särskilt stor är medvetenheten hos kvinnor och unga. Drygt hälften av de tillfrågade i gruppen 14-22 år väljer ekologiskt, enligt undersökningen. Men lika viktigt som att konsumenterna försöker påverka, lika viktigt är handelns ansvar, menar Bertoft.

- Man måste ta ett större ansvar. Se till att det hållbara alternativet är ett förstahandsalternativ, att det går lätt att hitta de ekologiska varorna i butiken, att det finns ett bra utbud och att priserna utjämnas, säger Bertoft.

I undersökningen som genomförts av Sveriges Konsumenter och Folkbildningsförbundet fick 1.000 personer från hela Sverige svara på frågor om sina inköpsvanor.

Studien visar att det även finns regionala skillnader. Nästan hälften av smålänningarna köpte ekologiskt men bara var femte norrlänning. Jan Bertoft säger att det är omöjligt att svara på orsaken till skillnaderna.

- Det handlar om bilen, biffen och bostaden. Kopplingen mellan vår konsumtion och klimathotet. Men jag tror att även här ökar siffrorna. Fler och fler kommer att handla ekologiskt.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.