Tester

Billigaste spishällen slår lyxmärkena

Publicerad 2008-02-24 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De ser nästan likadana ut. Men när det gäller pris, reptålighet och snabbhet är skillnaderna stora mellan induktionshällarna. När vi testade åtta fabrikat i laboratorium var de tre ­billigaste vara bäst.

Med induktionstekniken kommer du aldrig att ställa frågan "stängde jag verkligen av plattan?" mer.

Tekniken bygger på att en så kallad induktionsspole, som ligger under varje kokzon, alstrar ett magnetfält som skapar induktionsström i kokkärl med magnetisk botten. På sätt värms kokkärlets botten upp. När kärlet står på hällen blir det varmt. Men om där inte finns något kärl kan man lägga handen på kokzonen utan att bränna sig. Och väller maten över bränner den inte fast lika lätt som på många vanliga spisar.

Bland fördelarna med induktionshäll brukar nämnas att uppkokning liksom värmereglering går snabbt.

- Att ändra temperatur går på nolltid. Den är också mer energieffektiv än andra hällar och spisar, i synnerhet när man kokar upp. Men vid långkok jämnas effekten ut, säger Berit Carlsson, handläggare på Energimyndighetens avdelning för hållbar energianvändning.

Induktionshällarna är dyrare än klassiska gjutjärnsplattor och glaskeramikhällar utan induktion. Dessutom är det tack och adjö till alla grytor utan magnetisk botten. Glas- och keramikkärl funkar till exempel inte.

Testfakta lät Sveriges Tekniska Forskningsinstitut (SP) testa åtta induktionshällar för inbyggnad. Cirkapriset ligger mellan 9.200 och 12.500 kronor och hällarnas bredd är ungefär 60 centimeter. I vårt test undersöktes snabbhet, reptålighet, energiförbrukning, värmejämnhet, hanterbarhet och specialfunktioner.

Siemens induktionshäll blev bäst i test, tätt följd av Cylinda och Gorenje. De tre fabrikaten, som också är de billigaste i testet, utmärkte sig i reptålighet och snabbhet.

Whirlpools häll fick sämst betyg. Den var minst reptålig och dessutom bland de långsammaste.

- Skillnaderna i reptåligheten var tydlig. Men reporna ska inte försämra prestandan, utan är mer en kosmetisk aspekt, säger Daniel Asplund, civilingenjör på SP.

Något av det viktigaste för den som ska köpa induktionshäll är så klart hur snabbt det går att koka upp maten. Här testades två lägen, på högsta värme med och utan snabbläget booster.
På maxvärme utan booster tog det den snabbaste hällen Cylinda 7 minuter och 20 sekunder att koka upp två liter vatten. Långsammast var Whirlpool som tog 8 minuter och 36 sekunder på sig. I maxläget med booster knep Electrolux förstaplatsen medan Husqvarna var slöast.
Alla hällar var relativt lätta att använda och att rengöra. Den dyraste hällen, Miele, hade något sämre respons i kontrollerna än de övriga hällarna.

När det kommer till energiförbrukning, värmejämnhet och specialfunktioner var skillnaderna marginella hällarna emellan. Endast en av hällarna hade vred, alla de andra hade touchknappar inbyggda i hällen.

- Det kan vara lite lurigare att rengöra vred. Men å andra sidan blir det mindre fettfläckar än på en touchpanel. Har man touchpanel kan det även bli problem med att torka av hällen, om man råkar komma åt knapparna. Fast oftast finns det ett funktionslås som man kan aktivera, säger Daniel Asplund.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Scanpix

Energiministern efterlyser S-besked

Hatt vill ha mer konkreta besked. ”Löfven säger att han vill sätta sig ner vid ett rent bord, men så fungerar det inte i praktiken.”

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: Scanpix ”Vem är det där?”

”Vem är Paul McCartney?”

Under nattens Grammy-gala i USA avslöjades det att många yngre amerikaner har dålig koll. Återkommande fråga på Twitter.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.