Tester

Billigt kaffe är farligare

Publicerad 2009-02-14 00:01

Claudio Bresciani

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Lågpriskaffe innehåller sju gånger högre halt av tungmetallen nickel och dubbelt så mycket -koffein som dyrare märken. Det visar en analys av bryggkaffe som Din Ekonomi låtit göra.

Svenskarna dricker nästan tre och en halv kopp kaffe per invånare och dag. Bara finländare dricker mer.

Testfakta lät laboratoriet Eurofins analysera koffeinhalt samt halten av de vanligaste tungmetallerna i tolv olika sorters bryggkaffe.

Resultat: lågpriskaffe innehåller ungefär dubbelt så mycket koffein och flera gånger högre halt av nickel än de dyrare och ofta ekologiska kaffesorterna.
Mest nickel hade Bremer från Lidl.

- Skillnaden i koffein beror troligtvis på att de billigare kaffe­sorterna innehåller stor andel robustabönor, som har en hög koffeinhalt, säger Calle Åkerstedt på branschföreningen Svensk Kaffeinformation.

- Om nickelhalten också kan härledas till böntypen är svårare att svara på. Den kan bero på allt­ifrån jordmån till vilken typ av gödsling och bekämpningsmedel som används i produktionen.

De två vanligaste arterna av kaffebönor är robusta och arabica. Robustabönan växer främst i afrikanska lågländer och även i Vietnam. Den anses kvalitetsmässigt sämre än arabican, som kräver hög höjd och oftast har sitt ursprung i sydamerikanska bergssluttningar.

Det internationella marknadspriset för robusta ligger på ungefär två tredjedelar av arabican.

- Det är först på senare år som robusta har börjat användas i svenskt kaffe och då endast i lågprisfabrikaten, säger Calle Åkerstedt.

De något dyrare fabrikaten innehåller hundra procent arabica. När det gäller lågpriskaffet finns inte bönsort angivet på förpackningarna. Men efter viss möda återkommer leverantörerna med uppgifter om att kaffet består av en blandning av robusta och arabica.

David Haugaard, oberoende kaffeimportör, som besökt många plantager världen över på jakt efter de bästa bönorna, menar dock att det inte bara handlar om vilken typ av böna som används.

- Det säger sig själv att kaffe som i slutändan kostar runt 15 kronor halvkilot är restprodukter med väldigt dålig kvalitet. Jag har med egna ögon sett hur man sorterar bort de sämre bönorna som får ligga direkt på marken i värmen och halvt förmultna. Dessa bönor säljs sedan till extremt lågt pris och används i lågpris- och snabbkaffe, säger han.

Enligt Magnus Frisk, informationsansvarig på Coop, stämmer inte detta.

- Nej, vårt kaffe köps på världsmarknaden med erkända beskrivningar av kvalitet där man får analysprov. Om proven inte lever upp till de krav vi har köper vi inte.

Coop kan inte förklara den högre nickelhalten i sitt lågpriskaffe.

- Nej, det är svårt att förklara. Vi gör tester på kaffet för tungmetaller som kadmium och bly, där det finns gränsvärden. Vi har inte haft några värden som överskrider gränserna.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Scanpix

Jonas Sjöstedt väljer USA före Kuba

Svarar på kritiken: ”Det är självklart så att Kuba är en politisk diktatur och att USA, trots alla sina brister, är en politisk demokrati.”

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Linda Flood Roslin Spigner (till höger) , här med Yvonne Saunders, ägnar all ledig tid åt att rekrytera nya volontärer.

Volontärer ska rädda Obama

Nio månader kvar till valet. Det är bråda tider för gräsrötterna som ska hjälpa Barack Obama till ytterligare en mandat­period i Vita Huset.

Mick Jagger spelar för Obama. Med BB King och Jeff Beck.

Det här fokuserar Obama på. De fyra viktigaste punkterna inför valet.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.