Foto: Paul Hansen

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Blodsugarnas värsta fiender

Publicerad 2009-07-11 06:00

Det gäller att välja rätt vapen i kampen mot myggen. Ett test av sju vanliga myggmedel, som Din Ekonomi låtit göra, visar rejäla skillnader ­mellan olika preparat.

Testfakta gav biologen och myggodlaren Emma Åhlén i uppdrag att utföra testet i myggbaracken som hon har hemma på sin gård några mil norr om Umeå.

– Jag gjorde testet på skogsmygg­or som kläcker väldigt tidigt i naturen. De är ökända för att vara ivriga på att stickas och för att ge extra kliiga bett, säger Emma Åhlén.

Hon applicerade myggmedlen på skumgummiplattor, lika mänsklig hud i strukturen, som myggor tycker om att sitta på. Plattorna placerades i myggodlingen med en halv­meters mellanrum. Dessutom sattes en kontrollplatta upp som bara var behandlad med vatten.

Efter trettio minuter, efter tre timmar och efter sex timmar räknades antalet mygg på varje platta. Testet upprepades fyra gånger och mellan varje gång ändrades plattornas placering slumpmässigt.

– Testet visar hur bra medlen är på att skrämma bort myggorna från en attraktiv plats, säger Emma Åhlén.

Testet utfördes dels med hela kontrollytan täckt av medel, dels med endast ett myggmedelsstreck i mitten.

– Ju mindre medel som krävs på huden för att få effekt, desto bättre, säger Emma Åhlén.

Varför använde du inte människor i testet?

– Vi människor utsöndrar olika mycket lockämnen, som till exempel koldioxid och mjölksyra, och har därför olika benägenhet att dra till oss mygg. Det hade krävts ett stort antal självplågare för att nå fram till ett statistiskt rättvisande resultat, säger hon.

Testet visar att alla testade preparat fungerar – den platta som det satt klart flest mygg på var den som var obehandlad. Men det gick också att utläsa ett par tydliga skillnader mellan de olika medlen.

– US622 och Mygga Natural var bättre än övriga medel i testet. Dessutom kunde man konstatera att Autan kräver mycket myggmedel för att ge bra effekt, säger Emma Åhlén.
Olika myggmedel har olika aktiva substanser (se ruta här intill).

– Den som har känslig hud bör välja ett medel som inte är hud­irriterande, säger Maria Linderoth, ekotoxikolog på Kemikalieinspektionen.

Hon är inte förvånad över att det kan skilja i effekt mellan olika myggmedel, trots att de innehåller samma aktiva substans.

– Det beror troligtvis på att produkten innehåller andra växt­extrakt som redovisas som parfym, men som också kan ha viss bortstötande effekt.
 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen visste på lördagskvällen inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord inleddes. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan