Julia Peters, 16 år, tjänar extra genom att visa hundar på hundutställning. Wiking, 14 år, samlar fickpengarna på hög.
Hos familjen Peters är det självklart att vara medveten om pengars värde och att de kräver någon liten motprestation.
– Pengar är roligt när man har dem, men när de inte finns är det inte lika kul. Därför tycker jag det är viktigt att barn och ungdomar lär sig hantera pengar, säger Liza Peters, barnens mamma.
Både Julia och Wiking Peters har egna bankkort som är knutna till konton i deras namn.
Där sätter Liza Peters in de belopp som barnen får disponera varje månad.
Wiking Peters, som går i sjuan, har 300 kronor i månaden i fickpengar. Julia däremot får själv ta hand om sitt studiebidrag på 1 050 kronor varje månad.
– Det ska räcka till nöjen som fika och biobesök men också till kläder och andra nyttigheter, säger hon.
Behöver hon något dyrare, som en ny vinterjacka, skjuter föräldrarna till extra.
Julia Peters kontrollerar ofta saldot på sitt konto och ser till att köpen är korrekt registrerade.
– Jag gör ingen budget men jag gillar att ha koll på vart pengarna tar vägen, säger hon.
I familjens ekonomiska överenskommelse ingår att båda barnen hjälper till med sysslorna´där hemma.
Plocka ur diskmaskinen, tömma soporna, gå ut med hundarna, Bettie och Allis.
Hundar är ett intresse som Julia delar med sin mamma, som också föder upp de italienska tryffelhundarna, lagotto romagnolo.
Tillsammans deltar de i flera hundutställningar varje år. Oftast är det Julia som visar den spralliga Allis i utställningsringen.
– Ersättningen till en ”junior handler” är runt 100 kronor per tävlingsomgång. Går det bra och hunden går vidare i tävlingen kan det bli både en och två hundralappar till på en dag, säger Liza.
Barnen har också var sitt sparkonto som föräldrarna öppnade när de föddes. Pengar som främst är tänkta för större inköp, som en ny cykel.