Fonder och aktier

Fonddrottning med vind i seglen

Publicerad 2009-11-15 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Att förvalta fonder är ofta en mycket lönsam affär. Det är Elena Ambrosiadou ett bevis på. I dagarna köpte hon en av världens största privata lyxbåtar.

– Jag blev kär i den, förklarar hon affären värd minst 700 miljoner kronor.

Fondbolagen tar betalt av kunderna för att sköta deras pengar. Det är i de flesta fall en lukrativ affär, inte minst för den som driver framgångsrika hedgefonder. I den branschen tar man betalt efter prestation och om fonderna klarar sig bra blir det ett extra stort tillskott till ägarna av fondbolaget.

Ett exempel är grekiskfödda Elena Ambrosiadou som grundade den brittiska hedgefonden Ikos 1993 som ett extraknäck på kvällarna.

Hon tänkte att det bästa sättet att förvalta fonder i dagens datorvärld där handeln går blixtsnabbt är att använda matematiska modeller, berättar tidningen Money Weeks nätupplaga.

Hennes make, som studerat matematik vid Cambridge och jobbat vid investmentbanken Goldman Sachs, fick hjälpa till med beräkningarna och snart blev bisysslan så framgångsrik att hon lämnade banan som kemiingenjör och startade fondbolaget Ikos.

– Modellerna som vi har byggt har testats och visat sig vara stabila över flera år och på många olika marknader, konstaterade hon i ett tal tidigare i år.

–  För 14 år sedan gjorde vi 5.000 affärer per dag. I dag är det över 100.000 i olika noterade tillgångar.

Under åren har hon stadigt klättrat uppåt på listan över de rikaste i Storbritannien och hennes förmögenhet beräknas ligga i mångmiljardklassen. För några år sedan flyttade hon hela sin verksamhet till Cypern och delar nu sin tid mellan Medelhavsön och London.

Elena Ambrosiadou verkar hålla en låg profil och det finns inga foton på henne hos bildbyråerna. Men i dagarna blev hon uppmärksammad för en spektakulär båtaffär när det blev känt att hon köpt lyxjakten Maltese Falcon.

–  Jag chartrade henne med några vänner förra året och jag blev kär, berättar hon om köpet för Sunday Times.

Köpesumman är hemlig men summor på 700–1.300 miljoner kronor har nämnts på olika håll.

Så mycket seglande verkar det dock inte bli framöver. Elena Ambrosiadou förklarar att det handlar om en företagsverksamhet och att lyxbåten ska hyras ut.

– Jag jobbar 16 timmar per dag sju dagar i veckan så jag tror inte jag kommer att få så mycket tid ombord, berättar hon.

Den som känner sig intresserad av en tur med båten kan hyra den. Den kostar dock en slant. Närmare bestämt 4,3 miljoner kronor per vecka.

För det kan man få njuta av en gourmetkock, träna i båtens gym eller om man blir trött på att titta på havet beskåda en skulptur av en Bugatti-racerbil.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.