Försäkringen som betalar bolånet

Publicerad 2010-10-23 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I veckan kommer Riksbankens räntebesked, och de flesta tippar på en höjning. Är du orolig för att höga räntor skulle knäcka ekonomin om du blir sjuk eller arbetslös kan du teckna en bolåneförsäkring. Oroar du dig för att inte kunna bo kvar om din partner går bort kan en livförsäkring fungera lika bra.

Det här får du skydd för:
Om du blir arbetslös eller sjukskriven betalar banken räntekostnader och amorteringar för ditt bolån.
De täcker dina kostnader i nio månader eller upp till ett år, beroende på vilken bank du har.
Bolåneförsäkringen kan vara uppdelad i två delar. Den ena delen betalar dina räntor och amorteringar om du blir arbetslös, sjuk eller råkar ut för en olycka. Hos vissa låneinstitut kan du exempelvis få upp till 15.000 kronor per månad i ett år, hos andra upp till 9 000 kronor i nio månader.
Den andra delen liknar en livförsäkring och skyddar din sambo eller make/maka vid dödsfall. Då betalas ofta den försäkrades del av lånet.

… men det här ingår sällan:
Det skiljer mycket i villkor mellan de olika bankerna/bolåneinstituten. Från en del får du bara ersättning vid dödsfall och inte vid arbetslöshet eller sjukdom. Ofta har försäkringen ett maximalt ersättningsbelopp som ibland minskar ju äldre du blir.
Bolåneförsäkringen är inte en försäkring mot högre räntor. Många banker erbjuder den typen av skydd också, men de går under andra namn – till exempel ”bolån med räntetak”.

Så mycket kostar försäkringen:
Premien varierar mellan bankerna. Förhandlar du bra med banken kan skyddet vara kostnadsfritt och ingå som en del i bolåneaffären.
Några exempel: Nordeas försäkring, Lånebetalningsskydd, har en fast premie på 4,25 procent av den första månadskostnaden för lånet. Har du en lånekostnad på 1.000 kronor i månaden, kostar försäkringen alltså 42:50 per månad. Den betalas ut i upp till nio månader i följd vid ofrivillig arbetslöshet eller om du inte kan arbeta på grund av sjukdom eller olycksfall i mer än 30 dagar.

Swedbank har ett bolåneskydd i två delar: betalskydd och livskydd. För betalskyddet betalar du en premie på 3,9 procent av lånekostnaden, max 15.000 kronor per månad för räntor och amorteringar. Den betalas ut under tolv månader.
Livskydd, där försäkringsbeloppet faller ut till efterlevande, har en premie på 0,0167 procent av försäkringsbeloppet per månad. Tecknar du ett livskydd på 1. 000. 000 kronor blir månadspremien alltså 167 kronor.

Viktigast när du väljer:
Räkna igenom hur stora marginaler du har. Om du har ett buffertsparande – hur länge räcker det om du blir sjuk eller arbetslös?
Kontrollera också hur dina andra livförsäkringar ser ut, exempelvis om du har en gruppförsäkring genom facket. En vanlig livförsäkring kan också fungera som ett bolåneskydd – om din partner skulle avlida kan du använda försäkringsbeloppet till att betala hans eller hennes del av lånet.

I en livförsäkring har du också möjlighet att välja försäkringsbelopp.
Det blir automatiskt i banken där du har dina lån som du tecknar försäkringen. Men läs igenom villkoren och undersök hur det ser ut i andra banker för att kunna förhandla.
Försäkringen kan vara bra om du är ung och ännu inte har ett fast jobb eller har hunnit etablera dig på arbetsmarknaden.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Sköt vilt från taket – mannen på fri fot

En kvinna död. En kvinna dödades och nio personer skadades, flera allvarligt, i natt i finska Hyvinge. Mannen är på fri fot. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat.

Foto: Scanpix

Veckans mest sedda

En treåring på trehjuling, nya Bondfilmen, en privatägd raket och en pojke som räddades ur en brunn. Klipp från veckan som gått.

Foto: Erich Stering

Drömmen och hoppet vilar på deras Di Leva

Man kan äga tiondelar, hundradelar och tusendelar av både trav- och galopphästar. Oavsett så stiger spänningen. Dyrt men givande nöje.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan