Bostadsmarknaden

Förstagångsköparen amorterar strikt

Publicerad 2012-01-29 06:35

Foto: Thomas Karlsson Andreas Sjöström har köpt en borätt i Tullinge och räknar med att den ska öka i värde när han har totalrenoverat.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

För Andreas Sjöström är den urblåsta lyan både en investering som han räknar med att göra vinst på, och den perfekta bostaden just nu. ”Jag tror att jag har minimerat risken och kan räkna med en vinst”, säger han.

Just nu är bostadsrätten som kostade drygt 800.000 kronor i söderförorten Tullinge en byggarbetsplats. Andreas Sjöström renoverar själv, och tar hjälp av kunniga bekanta och kompisar när det behövs.

Efter heltidsjobbet i det lilla familjetryckeriet i Tumba drar han sedan i oktober på sig blåstället. Ettan på 60 kvadrat ska bli en tvåa. Från början räknade han med att vara färdig till jul.

– Det har blivit ett mycket större projekt än jag tänkt. Men jag vill lära mig hur man gör, det ska bli precis som jag vill ha det, och det får ta den tid det tar, säger han.

Bostadsrätten ligger ett stenkast från Tullinge centrum, och han ser den som det sitt första fastighetsprojekt – och ett av många.

– Jag vill investera i fastigheter i framtiden. Kanske inte jobba med det, men det är helt klart en del av min investeringsplan.

Först tittade han på en färdigrenoverad lägenhet i samma område, ett år tidigare.

– Jag blev tokkär i den. Den var precis likadan fast spegelvänd, säger han.

Men prislappen på 1,3 miljoner kronor var för hög. När han väl slog till var det till ett pris som var omkring en halv miljon kronor lägre.

– Det kändes som en väldigt bra deal. Priset var så bra att jag kommer att kunna göra en vinst på den även om bostadspriserna sjunker.

Nu har han bilat bort golv, flytspacklat, satt upp väggar och håller på att regla upp för ett nytt innertak, så att han kan ha infällda spottar.

–  Så fort renoveringen är klar kommer jag att lägga upp en ganska strikt amorteringsplan. Det är viktigt att amortera så att det följer ens ekonomi.

Hur mycket var du beredd att ta lån på?

– Runt en miljon för en första lägenhet. Så småningom vill jag in till stan, men jag börjar hellre smått och låter ekonomin växa in på de nivåerna. I dagsläget skulle jag inte köpa där, risken är ganska stor att vi får se en nedjustering av priserna de närmaste åren, och då tror jag att innerstan kommer märka störst skillnad.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Sköt vilt från taket – mannen på fri fot

En kvinna död. En kvinna dödades och nio personer skadades, flera allvarligt, i natt i finska Hyvinge. Mannen är på fri fot. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat.

Foto: Scanpix

Veckans mest sedda

En treåring på trehjuling, nya Bondfilmen, en privatägd raket och en pojke som räddades ur en brunn. Klipp från veckan som gått.

Foto: Erich Stering

Drömmen och hoppet vilar på deras Di Leva

Man kan äga tiondelar, hundradelar och tusendelar av både trav- och galopphästar. Oavsett så stiger spänningen. Dyrt men givande nöje.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan