För Andreas Sjöström är den urblåsta lyan både en investering som han räknar med att göra vinst på, och den perfekta bostaden just nu. ”Jag tror att jag har minimerat risken och kan räkna med en vinst”, säger han.
Just nu är bostadsrätten som kostade drygt 800.000 kronor i söderförorten Tullinge en byggarbetsplats. Andreas Sjöström renoverar själv, och tar hjälp av kunniga bekanta och kompisar när det behövs.
Efter heltidsjobbet i det lilla familjetryckeriet i Tumba drar han sedan i oktober på sig blåstället. Ettan på 60 kvadrat ska bli en tvåa. Från början räknade han med att vara färdig till jul.
– Det har blivit ett mycket större projekt än jag tänkt. Men jag vill lära mig hur man gör, det ska bli precis som jag vill ha det, och det får ta den tid det tar, säger han.
Bostadsrätten ligger ett stenkast från Tullinge centrum, och han ser den som det sitt första fastighetsprojekt – och ett av många.
– Jag vill investera i fastigheter i framtiden. Kanske inte jobba med det, men det är helt klart en del av min investeringsplan.
Först tittade han på en färdigrenoverad lägenhet i samma område, ett år tidigare.
– Jag blev tokkär i den. Den var precis likadan fast spegelvänd, säger han.
Men prislappen på 1,3 miljoner kronor var för hög. När han väl slog till var det till ett pris som var omkring en halv miljon kronor lägre.
– Det kändes som en väldigt bra deal. Priset var så bra att jag kommer att kunna göra en vinst på den även om bostadspriserna sjunker.
Nu har han bilat bort golv, flytspacklat, satt upp väggar och håller på att regla upp för ett nytt innertak, så att han kan ha infällda spottar.
– Så fort renoveringen är klar kommer jag att lägga upp en ganska strikt amorteringsplan. Det är viktigt att amortera så att det följer ens ekonomi.
Hur mycket var du beredd att ta lån på?
– Runt en miljon för en första lägenhet. Så småningom vill jag in till stan, men jag börjar hellre smått och låter ekonomin växa in på de nivåerna. I dagsläget skulle jag inte köpa där, risken är ganska stor att vi får se en nedjustering av priserna de närmaste åren, och då tror jag att innerstan kommer märka störst skillnad.