Ge din mobil en smart makeover

Publicerad 2009-10-11 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Telefontillverkarna släpper allt oftare uppdateringar till de mest avancerade mobilerna. Uppdateringarna åtgärdar fel och brister och ger mobilerna nya funktioner.

För konsumenterna innebär det att telefonen de köper inte är en färdig produkt.
I stället är chansen stor att den blir bättre med tiden.

– En mobiltelefon är inte längre bäst när den lanseras eller när kunden köper den, utan den  blir ständigt bättre under sin livstid, säger Juha-Pekka Sipponen, produktchef för Nokias mest avancerade mobiler i N-serien.

Han syftar på programmen som användarna installerar och på förbättringarna som släpps efter hand. För Nokia handlar det exempelvis om nya funktioner i kartprogrammet Nokia Maps.

Ett annat exempel är Apples ­Iphone. När telefonen första gången dök upp i butikerna kunde den varken skicka eller ta emot mms.

I juni åtgärdades det och flera andra brister när den tredje versionen av mobilens operativsystem släpptes. Uppdateringen var gratis.

En förklaring till uppdateringstrenden är att mobilerna är mer avancerade.

– Det är omöjligt för tillverkarna att testa fram helt felfria produkter. För att felen ska upptäckas krävs att mobilerna används av ett stort antal personer, säger Leif-Olof Wallin, analytiker på Gartner.

Att ignorera missnöjda kunder som köpt en telefon för 6.000–7.000 kronor är i praktiken omöjligt. I stället gör man som datorbranschen och fixar problem och ger kunderna nya funktioner.

Juha-Pekka Sipponen tror att utvecklingen kommer att accelerera:

– Vi har släppt uppdateringar under ganska lång tid, men under de senaste 6–12 månaderna ser vi att allt fler faktiskt installerar dem.

Viktigaste förklaringen tror han är att konsumenterna blir medvetna om att mjukvaran i telefonen är så viktig för telefonens funktionalitet. Det höga priset spelar också en roll.

Den som lagt mycket pengar på sin telefon är mer intresserad av att den fungerar riktigt bra.

På webbtjänster som Facebook och Twitter sprids snabbt ryktet om nya tillgängliga programversioner. Christopher Davids, chef för Sony Ericssons utvecklarprogram, säger att det blir allt viktigare för att komma nära användarna.

– Uppdateringarna släpps antagligen oftare i framtiden och det blir lättare att installera dem. Vi strävar efter ett scenario där användaren får en fråga om den nya uppdateringen ska installeras. Svarar man ja sker resten automatiskt.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.