Gör detta så kan du slappa på semestern

Publicerad 2011-06-19 07:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Semesterns långa lata dagar är snart här. Men innan du med gott samvete kan logga ut från jobbet finns en rad praktiska göromål att bocka av. Följ Din Ekonomis att göra-lista nedan, och pusta sedan ut!

Sällan är livet så stressigt som just veckorna och dagarna inför den hett efterlängtade sommarsemestern.

Utöver slutspurten på jobbet och semesterplaneringen måste ju saker fortsätta att fungera på hemmafronten: blommor ska vattnas, katter ha mat, räkningar betalas etcetera, medan du själv och familjen doppar tårna i böljan den blå.

Den som tänker vara borta veckor i sträck gör bäst i att se till att vänner eller pålitliga grannar kan ta in posten, och tända och släcka lampor, för att hemmet inte i onödan ska dra till sig inbrottstjuvars intresse. Det kan också vara en bra idé att installera en timer för lamporna.

För att inte bostaden ska se alltför övergiven ut är det också en god idé att flytta krukväxter från soliga och alltför varma fönster där de riskerar att stå och vissna.

Lämna gärna några ytterskor vid brevinkastet, så ser det ut som om någon är hemma. Och lämna trädgården lite lagom stökig, som om ni vore hemma.

Dra gärna ur elkontakterna till tv, dvd, datorer, etcetera, så drar de inte el i onödan, och du riskerar inte en brand vid blixtnedslag.

Ska du tillbringa ledigheten i sommarstugan är det en bra idé att ställa om tidningen och posten dit. Och kanske att fundera över vilken uppkoppling du har tillgång till.

Behöver du mobilt bredband för att kunna betala dina räkningar? Se annars till att ha autogiro på det mesta, eller betala räkningarna i förväg.

Ska du resa inom Europa, se då till att ha Försäkringskassans blå kort med dig, ett för varje familjemedlem. Kortet ger dig rätt till nödvändig sjukvård på samma ekonomiska villor som EU-landets egna medborgare.

Se också till att du har en fun­gerande reseförsäkring. Många hemförsäkringar innehåller en tillräckligt bra reseförsäkring för turistresor. Se till att du får med dig försäkringsbeviset.

Glöm inte eventuella vaccinationer. Bunkra upp med mediciner som kan vara svårare att få tag på utomlands.

Annat som måste med på resan är spärrnumren för dina betal- och kreditkort, så att du vid eventuell stöld kan hindra tjuvarna att länsa dina konton.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Man sköt från tak i Finland – en dödad

Finsk by i skräck. En kvinna dödades och nio personer skadades, flera allvarligt, i natt i finska Hyvinge. En man har gripits. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat.

Foto: Scanpix

Veckans mest sedda

En treåring på trehjuling, nya Bondfilmen, en privatägd raket och en pojke som räddades ur en brunn. Klipp från veckan som gått.

Foto: Erich Stering

Drömmen och hoppet vilar på deras Di Leva

Man kan äga tiondelar, hundradelar och tusendelar av både trav- och galopphästar. Oavsett så stiger spänningen. Dyrt men givande nöje.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan