Det visar ett test av nio modeller, som Din Ekonomi låtit göra.
Philippe Barreca för den lilla koppen till näsan och drar in doften. När han smakar den första klunken espresso hörs en rejäl sörpling. Han känner efter, låter vätskan stanna kvar uppe vid gommen ett tag, sedan spottas allt ut i vasken. Kaffesmakarens rutiner för tankarna till vinprovarens.
- Man vill träffa smaklökarna uppe i gommen, därför sörplar jag, det är känslan av styrkan på tungan som avgör, säger Philippe Barreca, kaffeexpert som flera gånger har deltagit i Cup of Excellence, en tävling som korar kaffeproducerande länders bästa bönor.
Han är även inköpsansvarig på kaffegrossisten Arvid Nordquist, som fick i uppdrag av Testfakta att testa nio helautomatiska espressomaskiner.
Helautomatisk betyder att maskinerna tar hand om hela processen från rostad kaffeböna till färdig espresso. De maler bönorna, doserar och packar pulvret i bryggenheten och pressar igenom uppvärmt vatten till en färdig espresso.
Modellerna i testet kostar mellan 7.500 kronor och 13.000 kronor. Lägger man så mycket pengar på en kaffemaskin har man också rätt att förvänta sig en prestanda i toppklass.
Proffsprovarna Philippe Barreca och Martin Johnson bedömde smak, utseende, temperatur och lukt i ett blindtest. Helhetsintrycket är viktigt för kaffeupplevelsen.
- Jag tänker på synintrycket innan jag smakar på kaffet. Creman (espressons skum) ska vara bra, fluffig och inte för mörk eller ljus. Är den för mörk är det för mycket bitterämnen i.
- Sedan ska det dofta behagligt. Om det är dåligt kan det dofta metall och surt. Men mest handlar det om smaken, om espresson är av bra eller dålig kvalitet, säger Martin Johnson.
Smaken skiljer sig mycket mellan modellerna. Bäst espresso, enligt Philippe Barreca och Martin Johnson, gjorde en av testets dyraste maskiner från Electrolux, som kom tvåa i testet som helhet. Dock tar den ganska lång tid på sig att starta, något som kan vara ett stressmoment.
Testförloraren Philips blev sämst på espresso (tvåa i betyg). Allra bäst på lungo, alltså en espresso med mer vatten i, var testvinnaren Jura. Förutom att den var enkel att använda och hade många inställningsalternativ på kaffekvarnen, hade den dessutom kortast uppstartstid och fixade snabbt till en god espresso.
För den med lite tunnare plånbok är testets mest prisvärda variant från Melitta ett alternativ. För 9.000 kronor får man en lätthanterlig espressomaskin med ångvispfunktion som gav testets bästa skummade mjölk. Samtidigt får man stå ut med en högljudd kaffekvarn och en något sämre espresso.
För dem som föredrar lite mildare aromer är cappuccinon eller latten ett alternativ. Alla maskiner skummar mjölk, även om metoderna skiljer sig. Bäst var Melitta.
Men en god espresso eller latte är inte bara upp till maskinen. Vad är det viktigaste att tänka på?
- Att kaffe är en färskvara. Vi är noggranna med ägg och mjölk som inte får gå en dag över bäst före-datumet. Men kaffe kan stå en månad i skafferiet utan att vi bryr oss.
Förbrukningstiden på kaffe är sju till tio dagar om det är malda bönor. Efter det börjar kaffet oxidera och förlorar sina aromer, säger Philippe Barreca.