Elpriset har rasat med 20 procent sedan oktober.
Den dystra ekonomiska utvecklingen får experterna att spå fortsatt prisfall.
Det talar för att det lönar sig att ha rörligt elpris.
Bister kyla betyder vanligtvis höjda elpriser men när det är ekonomin som kyls ned är principen den omvända. Sedan finanskrisen slagit till har elpriset fallit rejält.
Sämre tider leder till lägre elpris. När industrin drar ner på produktionen gör den av med mindre energi och priserna sjunker, säger Tommy Johansson, ansvarig för prisjämförelsetjänsten Elpriskollen på statliga Energimarknadsinspektionen.
I dag är elpriset runt 105 öre per kilowattimme (skatten inkluderad), vilket kan jämföras med 135 öre per kilowattimme i början av oktober. Det är en minskning med drygt 20 procent.
För en normalvilla med en förbrukning på 20.000 kilowattimmar motsvarar prissänkningen en minskad årskostnad med 4.000 kronor per år. Ett mindre hushåll i lägenhet får ungefär en tusenlapp över. Men det gäller så klart bara dem som har rörligt elpris.
Att välja mellan rörligt och fast elpris skapar huvudbry för många. Det kan Bo Hesselgren, chef för Konsumenternas elrådgivningsbyrå, vittna om. Över tid har det varit en god affär för många att teckna ett avtal med lång bindningstid. Det beror på att elpriset, med undantag från kortvariga variationer, gått upp under hela 2000-talet.
Men vad kommer att hända med elpriset efter höstens prisras och vad betyder det i valet mellan bundet eller rörligt pris?
Det är inte bara det rörliga elpriset som rasat, utan också elpriset för att teckna avtal med bundna priser.
De oberoende experter och elhandelsbolag Din Ekonomi talat med spår att elpriset ligger kvar eller till och med sjunker ytterligare.
En av dem är Johan Öhnell, vd för Telge Energi.
Den lågkonjunktur vi bara sett början på gör att vi kan se fram emot ytterligare prissänkningar, vilket innebär att man ska välja rörligt elpris, säger han.
Mats Persson, chef för finansiell handel på Fortum, är mer försiktig i sina råd till kunderna. Men han anser det osannolikt att priserna börjar stiga kraftigt.
På Konsumenternas elrådgivningsbyrå anser man att marginalerna i hushållskassan måste avgöra kundens val. Enligt Bo Hesselgren tyder mycket på att priserna kan falla ytterligare. Men trots det tycker han att man ska tänka efter innan man tecknar rörligt avtal.
Har man små marginaler och hög elförbrukning kan man få problem med månadskostnaderna eftersom det rörliga priset varierar så pass mycket.