Ica gick på måndagen ut med att de nu sänker priserna på hundratals varor i sina butiker. Konkurrerande dagligvarukedjor avvaktar resultatet innan de agerar.
Ica meddelade på måndagen att priserna på totalt cirka 2.000 varor sänks med 2–10 procent. Hur stort utfallet blir beror på Ica-handlarens egen sortiment och prissättning.
– Det här är ingen kampanj utan en ny prisnivå som ska gälla minst fram till hösten. Även om kronan fortsätter att falla under sommaren, räknar vi med att behålla de nya, lägre priserna, säger Kenneth Bengtsson, vd och koncernchef för Ica AB.
Den svaga svenska kronan påverkar framför allt priset på importerade varor. Ica ska finansiera prissänkningarna med kostnadsbesparingar inom koncernen.
Det är svårt att säga exakt hur stora sänkningarna blir, beroende på Ica- systemets uppbyggnad med 1.350 Ica-handlare. De 2.000 varor som prissänks finns inte i samma utsträckning i mindre butiker som i de stora snabbköpen. Därför är det också svårt att ta fram en typisk varukorg för att jämföra med andra butiker. Satsningen har dock ett fokus på basvarusortimentet, berättar Kenneth Bengtsson.
– För en familj som använder mycket basvaror kommer besparingarna att kunna bli betydande. Är man singel och köper mycket färdiglagat så kanske man inte märker av det lika mycket.
Axfoodkoncernen driver kedjorna Willys, Hemköp och Prisxtra. De avvaktar för att se vad Icas nya prissättning innebär.
– Willys affärsidé är att ha billigaste matkassen, säger presschef Ingmar Kroon. Det är så det ska vara och vi gör vad vi behöver för att behålla vår position där.
På Coop arbetar man vidare efter sitt eget koncept. Eftersom kedjan är uppbyggt på kooperationsidén så är det medlemmarna som är ägare.
– Vi följer givetvis vad konkurrenterna gör, men det är våra tre miljoner medlemmar som är våra uppdragsgivare. Vi fokuserar på vad som är viktigt för våra medlemmar, till exempel låga priser på frukt och grönsaker och ett stort utbud på ekologiskt och rättvisemärkt, säger Magnus Frisk, informationschef på Coop.
Handelns Utredningsinstitut förutspår att matpriserna kommer att fortsätta att stiga. Ökningstakten kommer troligtvis att mattas från dagens 4–5 procent till 2 procent under 2009.