– Många var dåliga på att möta mig som kund, säger han.
En morgon var det ovanligt kallt i huset när familjen vaknade. Men det var inte, som de först trodde, ett element som gått sönder. Utan kylan kom in genom ett vardagsrumsfönster som stått öppet halva natten.
Tjuvarna hade borrat hål i karmen och lyckats få upp fönstret. Sedan hade de tömt huset på de värdesaker som fanns framme: tv, nycklar, datorer, mobiler, plånböcker.
– Vi hade svårt att sova i flera nätter efteråt. Jag vaknade för minsta lilla knäpp, säger Fredrik Norell.
Han får medhåll från sonen Jacob, snart nio år.
– Det var läskigt, säger han.
Dagen efter inbrottet ringde Fredrik Norell en låssmed för att installera fönsterlås runt om i huset. Dag två började jakten på ett bra inbrottslarm.
– Det var jättesvårt att jämföra priser. En del skulle ha tolv, tretton tusen för det jag ville göra. Hos en del skulle varje utryckning dessutom kosta extra pengar, säger han.
Han tycker att många i branschen har mycket att lära om hur man bemöter kunder.
– Jag vill kunna ringa en person som sedan i sin tur får ordna med själva installationen, avtal för larmcentral och utryckning, säger Fredrik Norell.
– Dessutom varken kan eller vill jag skruva upp larmet själv.
Till slut fastnade han för ett grundpaket som omfattar en rörelsedetektor, en magnetkontakt, en rökdetektor, en fjärrkontroll, uppringning till larmcentral och fria utryckningar.
Dessutom köpte han till en extra rörelsedetektor och att larmet kan ringa via gsm-nätet om den vanliga telefonledningen skulle vara av.
– Vår telefonledning är lätt att komma åt, så det kändes viktigt, säger Fredrik Norell.
Installationen kostade någonstans 2000–3000 kronor, därefter kostar hela larmpaketet 300 kronor per månad. Familjen fick rabatt eftersom de är med i Villaägarnas riksförbund.
Om det blir så olyckligt att Norells drabbas av inbrott igen slipper de i alla fall betala självrisken eftersom de har ett larm.