Prata med banken, sitt inte bara hemma och beklaga dig. Det är Abbis Abu Izams bästa råd till andra som ska förhandla sin boränta. Själv har han lyckats så pass bra att han blev kvartalets räntekung.
– Alla säger att de vill ha bättre ränta. Då brukar jag fråga om de hört av sig till banken, men många svarar nej. Man måste vara aktiv själv, säger Abbis Abu Izam, som bott tillsammans med sin familj i villan utanför Göteborg i fyra år.
Inför höstens ränteförhandling surfade Abbis Abu Izam på nätet för att läsa på, bland annat på sajten Comboloan där många bolånetagare delar med sig av sina bästa råd. Han hörde också av sig till en annan bank för att höra vad de kunde erbjuda.
– Det är bra att vara påläst och tala om för banken att man har informationen, säger han.
Han valde till sist den bank han redan var kund hos.
– Vi fick bättre ränterabatt än tidigare, säger Abbis Abu Izam.
Han räknar upp flera faktorer som spelade in. Bland annat har familjen renoverat köket, byggt en uteplats och gjort i ordning tomten sedan de flyttade in. Det, tillsammans med stigande huspriser, har gjort att värdet på bostaden höjts. Dessutom blev familjen en större kund hos banken.
– Jag startade ett pensionssparande och ett sparande till min dotter, säger Abbis Abu Izam.
Han fick räntan 1,96 när Riksbankens ränta fortfarande låg på 1 procent. Nu när den höjts har även familjens bolåneränta höjts. Paret har hela sitt lån rörlig, men är medvetna om att räntorna troligen kommer att fortsätta upp under året.
– Vi är inte oroliga. Historiskt har det varit bättre med rörligt, medan det under vissa perioder koster mer, säger Abbis Abu Izam.
Familjen har en bestämd summa som sätts av för boende varje månad.
– Är räntan låg amorterar vi mer, är räntan hög amorterar vi mindre.
Just nu amorterar familjen ungefär 2,5 procent.