Det är stor spridning på avkastningen för fonder som satsar på speciella branscher. Bara hälften av branschfonderna har lyckats nå en plusavkastning under fem år, visar Din Ekonomis genomgång.
Det finns många varianter att välja på för den som vill satsa på någon speciell inriktning. Men risken är stor att välja fel. Av tolv olika branscher är det bara sju som visar plus för fonderna i snitt under fem år.
Bäst har det gått för ädelmetaller där fonderna stigit med 120 procent i snitt, enligt analysföretaget Morningstar. Här handlar det dock bara om två utländska fondbolag, Black Rock och SGAM. Men bägge har guldfonder registrerade hos PPM som cirka 23000 sparare lyckats pricka in.
Bakom framgången ligger givetvis ett kraftigt lyft för guldpriset de senaste åren. I kristider brukar den ädla metallen bli dyrare. Utvecklingen för guldfonderna är nästan i nivå med Kinafonder och slår kategorin Sverige med råge som på fem år i genomsnitt bara klarat en utveckling på 30 procent.
Även energi och råvaror har visat god avkastning under fem år. Här har de kraftiga prisuppgångarna på olja och andra råvaror för några år sedan hjälpt till att pumpa upp värdet på fonderna.
De flesta fonder som tillkommit de senaste åren placerar inom området ny energi. Men bara några av dem har längre historik.
Sämst, räknat på fem år, har det gått för finansbranschen, där den internationella krisen slagit hårt mot bankaktierna. Det visar också risken med branschfonderna.
Martin Almblad på rådgivningsföretaget Fondmarknaden.se nämner ett annat område som visar på farorna:
– IT-kraschen är ett utmärkt exempel på hur det kan gå.
IT-fonderna finns inom området ny teknik som gått back fem procent på fem år.
– Vi ser branschfonder som ett nischinnehav som inte ska ta
en för stor del av sparandet, förklarar Martin Almblad.
En fondportfölj bör inte ha över tio procent i en branschfond, menar han.
I råden till kunderna nämner Martin Almblad fonder som satsar på förnyelsebar energi som tänkbara alternativ framöver. Även fonder som satsar på infrastruktur har funnits med i resonemangen som tänkbara vinnare. Helt enkelt för att en hel del pengar från de enorma statliga stödpaketen som planeras runt om i världen kommer att gå till vägar, broar och järnvägar.
Men Martin Almblad påpekar att det är ont om sådana fonder för svenska sparare i dagsläget.