Pensionsskolan

Pensionärer får mer i plånboken 2012

Publicerad 2011-12-21 15:43

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett glädjande besked till landets pensionärer lagom till jul: det blir mer kvar i plånboken nästa år. Det lovar Pensionsmyndigheten.

Den allmänna pensionen höjs med i snitt 356 kronor 2012 till 11.428 kronor i månaden, enligt myndigheten. Samtidigt slår generaldirektör Kerstin Westling Palm hål på myten att det dramatiskt börsåret skulle urholka pensionerna.

– Den största delen av pensionen ligger inte på börsen. Det viktigaste är inkomstutvecklingen i Sverige, hur många som arbetar, hur många som tjänar pengar och betalar in till systemet, säger hon.

Nästa år ökar inkomstpensionen med 3,5 procent samtidigt som garantipensionen och de flesta tjänstepensioner höjs med 2,8 procent. Premiepensionen blir däremot 18 kronor lägre i månaden, i snitt.

Konkret innebär det att en pensionär född 1938 eller senare med 10.000 kronor i månaden i allmän inkomstgrundad pension, får pensionen höjd med 275 kronor efter skatt. Samme pensionär med 15.000 kronor i månaden i inkomstgrundad pension får 414 kronor mer i plånboken. För den som enbart har garantipension handlar det om 181 kronor mer varje månad, såvida han eller hon inte är född 1937 eller tidigare. Då höjs pensionen med 184 kronor efter skatt nästa år.

Hur mycket du får i pension beror bland annat på hur länge du jobbat, vad du tjänat under hela livet och när du tar ut din pension. Bästa sättet höja pensionen är att arbeta, gärna mycket och länge. Utträdet från arbetsmarknaden, det vill säga när du börjar att plocka ut pensionen, har störst betydelse för pensionens storlek.

– Ett års förskjutning ger uppskattningsvis 8 procent högre allmän pension. Sedan kan man arbeta mera och få högre inkomster på det sättet, en timme mer i veckan under hela sin yrkesverksamma karriär skulle ge två procents höjning för allmän pension, säger Ole Settegren, chef för Pensionsmyndighetens pensionsutveckling.

Att ha en tjänstepension via arbetsgivaren är ett annat bra tips. För den som vill få ett grepp om hela den egna pensionen finns sajten Minpension.se, ett samarbete mellan staten och de olika pensionsbolagen.

– Vi tycker att det är bättre att ta reda på vad du själv får i pension än att studera genomsnittssiffror. Det kan man göra på Minpension.se som ger en samlad bild av ditt pensionssparande, säger Ole Settegren.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 15 9 tweets 6 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat.

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv.

Foto: Erich Stering

De sätter hela sitt hopp till Di Leva

Dyrt men givande nöje. Man kan äga tiondelar, hundradelar och tusendelar av både trav- och galopphästar. Oavsett så stiger spänningen.

Foto: Scanpix

Veckans mest sedda

En treåring på trehjuling, nya Bondfilmen, en privatägd raket och en pojke som räddades ur en brunn. Klipp från veckan som gått.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan