Sparskolan

Proffsets råd: Kolla upp vad du köper

Publicerad 2008-04-06 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

– Man bör förstå vad det är man köper. Det rådet ger Helena Pajander som i över tio år har arbetat med indexobligationer på storbanken SEB.

Sparformen har funnits sedan början av 90-talet i Sverige och i starten var det mest institutioner och andra stora placerare som använde den. Men sedan hände något.

- Efter börsnedgången i början på 2000-talet började spararna omvärdera begreppet risk i sina placeringar. Det var då det tog fart och sedan har det gått fort, berättar Helena Pajander, försäljningschef för strukturerade produkter på SEB.

De senaste åren har hon kunnat se hur intresset för produkten vuxit rejält bland kunderna.

I början var sparandet kopplat till någon av aktiemarknaderna. På senare år har basen blivit bredare.

- I dag används även andra tillgångar än aktier, säger Helena Pajander.

Ett exempel är råvaror där de stora prisuppgångarna de senaste åren väckt intresset bland många småsparare. Valutor är en annan tillgång som sparare kan satsa i.

Mitt emot Kungsträdgården, i centrala Stockholm, sitter Helena Pajander och hennes kolleger och kläcker nya idéer. Här lyssnar man på vad kunderna efterfrågar och vad bankens analytiker spår om marknadernas utveckling.

Att använda sig av indexobligationer i sin portfölj kan vara ett sätt att sprida riskerna, menar Helena Pajander.

- Det gäller att hitta en bra mix. Ingen bör placera allt i en enda sparprodukt eller marknad, säger hon.

Det finns flera saker att tänka på för den som vill satsa på sparformen.

- Det fins många olika varianter. Det gäller att förstå vad man köper så att man inte tror att man får en sak när man egentligen får något annat, tipsar Helena Pajander.

En annan viktig sak som hon pekar på är att produkterna har en bindningstid, ofta på tre år, men det går att lösa ut sig tidigare genom att sälja sin indexobligation.

- Det är viktigt att kontrollera att det finns en fungerande andrahandsmarknad, säger hon.
Från branschens håll framhåller man fördelen med att sparformen är säker och att spararen alltid får igen investerade pengar.

Men det har kommit kritik från flera håll mot indexobligationer. Kritikerna anser bland annat att det är svårt att se vilka avgifter kunden får betala.

- Vi skriver alltid i informationen vad vi maximalt tar ut i kostnadsuttag för produkten, svarar Helena Pajander.

Att terminologin varierar mellan olika aktörer när de beskriver sina erbjudanden gör det svårare att jämföra produkterna.

- Det skulle vara en hjälp för kunderna om terminologin blev mer likformig, säger hon.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Mer från förstasidan

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.