Ett kaffepaket har så gott som alltid vägt 500 gram. Men när du köper Gevalia i dag är risken stor att du bara får 450 gram kaffe i paketet. Gevalias India Malabar, Ebony, Intensivo, Colombia och Bistro innehåller nämligen 50 gram mindre kaffe.
Kraft Foods som tillverkar Gevalia uppger till DN att de valde att minska mängden kaffe i stället för att höja priset på produkterna.
– Vi har inte på något sätt försökt vilseleda konsumenterna. Det framgår tydligt på förpackningen att den väger 450 gram, säger Kjersti Oppen som är informationschef på företaget.
Kraft Foods har även chokladdrycken O’boy i sitt sortiment. Hösten 2008 fick produkterna nya förpackningar och storlekarna justerades.
Refillpåsen på 800 gram utgick och ersattes av en refillpåse på 700 gram, här tillkom även en extra stor påse som väger 1.100 gram. Burken som innehöll ett kilo chokladpulver togs bort och den mindre burken som vägde 500 gram byttes ut mot en burk som väger 450 gram.
Om priserna sänktes i samband med att innehållet minskades kan Kraft Foods inte svara på.
– Priserna följer råvarupriserna. Jag har inga andra kommentarer, säger Kjersti Oppen.
Även Carlsberg har krympt flaskorna på Apotekarnes jul- och påskmust och Pommac, de rymmer endast 1,4 liter, trots att de flesta andra läsksorter i stora pet-flaskor rymmer 1,5 liter. Flaskan krymptes inför julen 2002 men priset justerades inte.
– Det är våra finaste varumärken och vi vill att de ska särskilja sig lite. Vi tog fram ny design och profil, och då blev flaskan 1,4 liter. Det ska vara lite mer festligt och högtidligt, det valet har vi gjort utifrån ett varumärkesperspektiv, säger Ann-Louise Kämpe som är kommunikationsdirektör på Carlsberg.
När Cloetta nyligen bytte förpackningar på sina små chokladbitar som ofta säljs med erbjudandet 3 för 10 kronor i butikerna, passade de på att minska storleken på några av chokladbitarna. Center, Plopp och Tarragona minskade i vikt till 25 gram.
– Vi gjorde en större designförändring och då anpassade vi storleken lite. Under en lång tid har våra råvarupriser gått upp och vi valde att minska förpackningen i stället för att höja priset, säger Eva Persson som är kommersiellt ansvarig på Cloetta.
Även Swedish match har valt att minska innehållet i sina produkter i stället för att höja priset. Lössnusdosorna innehåller numera 45 gram snus och inte 50 gram som var standard tidigare, och ett paket piptobak innehåller 40 gram i stället för 50.
– Ett av skälen var att skatten höjdes så mycket. Ett annat skäl var att vi inte ville öka kontantutlägget för kunden. Min uppfattning är att det inte har varit någon stor fråga i konsumentledet, säger Henrik Brehmer som är informationsdirektör på Swedish Match.