Den första frågan som inställer sig när inbjudningskortet landat är om det kan bli fler tillställningar med smokingkrav i framtiden. I så fall kan det löna sig att göra en investering - sett över tiden lär inte smokingmodellerna ändra sig nämnvärt.
Det går att köpa en ny smoking för knappt 2.000 kronor inklusive alla tillbehör enligt ett tillfälligt erbjudande i av butikerna. Men priset ligger i regel på det dubbla och då är kvaliteten säkert bättre.
Om man hyr slipper man billigare undan. Den som ringer runt och jämför ser att priset kan variera från dryga tusenlappen till strax under 2.000 kronor.
- Det finns de som använder smoking ganska ofta men ändå hyr, eftersom de slipper jobb med kemtvätt och annat, berättar Lars Allde i butiken Hans Allde i Stockholm.
Han ser ett uppsving för smokingen bland yngre på senare år.
- De vill till exempel ha en fluga som man knyter, berättar han och hjälper Mattias Ljungqvist, 27, med den detaljen.
Mattias konstaterar att allt sitter som det ska, framför allt känns plaggen lätta.
- Vad kostar det här om jag skulle köpa i stället för hyra, undrar han.
Svaret blir cirka 13.000 kronor. Lackskorna drar upp priset med 3.400 kronor.
Den klassiska smokingen är svart eller mörkblå - även om det finns varianter. Smokingen består av en jacka med sidenklädda slag och krage samt byxor med sidenrevärer på utsidan.
Till detta ska det vara vit smokingskjorta, svart fluga, näsduk, manschettknappar, hängslen, svarta sidenstrumpor och lackskor. Vit gördel var en självklarhet förr, men är inget måste i dag.
Hos en del uthyrare ingår tillbehören i totalhyran, medan man hos andra får betala extra för exempelvis lackskor, fluga eller näsduk.
Det finns en rad märken att välja på. I Din Ekonomis rundringning till ett tiotal uthyrare verkade det vanligaste märket vara det finsksvenska Turo Taylor. Bland övriga märken finns till exempel det svenska Cavaliere, italienska Corneliani, Oscar Jacobson och Hugo Boss.
De flesta uthyrare vill gärna att man hör av sig i god tid i förväg, helst några dagar. Då har butiken mer tid att lägga upp byxor och ärmar. Det ingår i priset.
Smokingen hyrs ut under helgen för att användas en gång och ska lämnas tillbaka i hyfsat skick. Det innebär att det är tillåtet att spilla ut sås och vin på kläderna, förutsatt att det går bort i kemtvätten.
Men om det uppstått värre skador, till exempel att ett tomtebloss bränt ett hål, får kunden plikta med att köpa ut plagget. Det kan bli dyrt; bara jackan kan kosta 3.000 till 4.000 kronor. Å andra sidan kan skadan regleras med hjälp av hemförsäkringen.
I Din Ekonomis jämförelse mellan några uthyrare i Stockholms innerstad varierar priset från 1.015 till 1.894 kronor då allt är inkluderat - även det man måste köpa till.
De billigaste smokingarna att köpa som DN hittat fanns hos H & M vid Sergels torg i Stockholm, kring 900 kronor för byxa och jacka och 249 kronor för en skjorta. Märket är H & M Man. Grosshandlarn på Vasagatan i Stockholm erbjuder jacka och byxor av märket Royal Black samt gördel och fluga för 1.995 kronor.