Sparskolan

Tomas fyrdubblade sina pengar

Publicerad 2008-03-16 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tomas Jacobsen fick rådet av en kompis att satsa pengar i en fond. Tolv år senare är värdet över 458.000 kronor.

Men hade han haft kapitalet på bankkonto hade det inte varit mycket kvar.

Det började i hemlandet Norge 1996. Tomas Jacobsen fick rådet att spara i den norska fonden Skagen Vekst som satsar hälften i norska och hälften i globala aktier.

- Jag började med att månadsspara, berättar Tomas Jacobsen, som är ett bra exempel på hur sparformen är lönsam på lång sikt.

Kärleken tog honom sedan till Sverige och Åkersberga och fondsparandet fick följa med. När barnen kom slutade han med månadssparandet, men ett arv till barnen placerades också hos den norska förvaltaren. Under åren har han också gjort en del andra uttag och insättningar.

Totalt har Tomas Jacobsen köpt andelar för 116.679 kronor som idag är värda 458.173 kronor. Hade han haft pengarna på ett bankkonto hade värdet varit bara 23.000 kronor om man tagit hänsyn till de transaktioner han gjort under åren, visar beräkningar som Skagen Fonder gjort åt Din Ekonomi.

- Det är otroligt, säger Tomas Jacobsen, om den stora skillnaden.

- Det visar att banken bara är en tillfällig förvaringsplats för pengar, säger han.

Att sätta pengarna på ett bankkonto har inte varit aktuellt.

- Endera sätter man det i banken och får en dålig ränta eller också i en fond som får bra avkastning, konstaterar han.

Under de här åren har det varit flera kraftiga börsnedgångar men att plocka ut pengarna på grund av det har inte varit aktuellt.

- Då måste man träffa rätt i tiden och det kräver ett stort intresse, så pengarna fick bli kvar, förklarar han sin strategi.

Tomas Jacobsen har startat ett eget konsultföretag i den heta byggbranschen och hoppas kunna börja månadsspara igen framöver.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.