Tunnare plånbok för svenska hushåll

Publicerad 2011-05-18 09:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Högkonjunktur till trots – hushållen tycker att de har mindre pengar att spendera. Högre priser och en uppgång i bolåne­räntorna tynger plånboken, visar Swedbanks senaste hushållsbarometer.

Medan de flesta pilar i svensk ekonomi pekar upp tycker hushållen att det är tuffare att få slantarna att räcka till. Swedbanks hushålls­barometer sjönk i vårmätningen, som DN har tagit del av. Från att ha legat över 50 våren 2010, vilket visar på en bättre privatekonomi, sjönk index tillbaka till 48,8 i april 2011.

Därmed tycker fler hushåll att deras ekonomi de senaste sex månaderna har blivit sämre, än antalet som tycker att den har blivit bättre. Det trots hög BNP-tillväxt, starka statsfinanser och en sjunkande arbetslöshet.

– Det är inte så mycket som har kommit hushållen till del i år. Det är inget ytterligare jobbskatteavdrag och höjda priser på el och bensin har tyngt ekonomin, säger Erika Pahne på Swedbanks institut för Privatekonomi.

Till det kommer Riksbankens ränte­höjningar som har slagit hårt för alla med bolån. Erika Pahne ser 2011 som ett mellanår och konstaterar att 2012 planerar regeringen ytterligare jobbskatteavdrag som kan ge lite extra kvar på lönen.

Särskilt anser hushåll som har en samlad inkomst på över 700.000 kronor om året att deras ekonomi har försämrats jämfört med för ett år sedan. Denna grupp är dock fortfarande mest nöjd med sin ekonomi. Mest missnöjda är ensamstående föräldrar och pensionärer.

Men hushållens situation är inte nattsvart. Färre än vid mätningen för ett år sedan har tvingats dra ned på nödvändig konsumtion och de tycker inte att de behövt snåla in på nödvändiga inköp av skor eller kläder. I varje fall inte majoriteten. Fortfarande har dock 350.000 hushåll problem att få slantarna att räcka till varje månad.

Inför framtiden har de flesta hushåll en ganska positiv syn, även om de har blivit mer avvaktande än förra året. Andelen optimister är dubbelt så stor som andelen pessimister. Framför allt sätter de sitt hopp till löneförhöjningar eller att någon i hushållet ska ta sig ur arbetslöshet eller sjukdom.

Men även om de får bättre ekonomi är det färre som tänker konsumera mer. Inte heller har andelen som tänker lägga ned mer pengar på semestern ökat.

 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 9 4 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 21 10 tweets 11 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 9 9 tweets 0 rekommendationer

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Scanpix

Veckans mest sedda

En treåring på trehjuling, nya Bondfilmen, en privatägd raket och en pojke som räddades ur en brunn. Klipp från veckan som gått.

Foto: Erich Stering

De sätter hela sitt hopp till Di Leva

Dyrt men givande nöje. Man kan äga tiondelar, hundradelar och tusendelar av både trav- och galopphästar. Oavsett så stiger spänningen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan