Utlandsflytt kan sänka pensionen

Publicerad 2012-05-14 15:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Allt fler pensionärer flyttar utomlands, visar ny statistik. Men det gäller att kolla upp vilka regler som gäller. Skatten kan till exempel bli lägre, men i värsta fall kan du förlora en stor del av pensionen.

Eva Bergdahl, 96 år, blev rikskändis när hon i höstas beslutade sig för att flytta från ensamheten i Karlskrona till sin son i thailändska Cha Am, söder om Bangkok. Men hennes pension sänktes rejält, vilket hon inte hade räknat med.

– När Sverige drog in min garantipension, var det en chock och jag blev deprimerad och grät mycket, säger hon till TT.

I fjol var det drygt 127 000 personer som fick svensk pension utomlands, en ökning med tre procent jämfört med året innan, visar siffror från Pensionsmyndigheten. De allra flesta utlandspensionärer bor i de nordiska länderna och i Tyskland.

Vissa lockas av mer sol, lägre skatt och minskade boendekostnader. I exempelvis Thailand, Spanien och Portugal kan skatten på pensionen bli betydligt lägre än i Sverige.

Men det gäller att noga ta reda på vilka regler som gäller. Den som flyttar till ett land utanför EU kan exempelvis inte få garantipension. Eva Bergdahl förlorade mer än 4.000 kronor i månaden i pension i och med flytten till Thailand. Men tack vare att hon blivit sponsrad för den uteblivna pensionen av en snäll privatperson har hon nu samma levnadsstandard som tidigare, berättar hon.

– I dag kan jag bara konstatera att detta är det bästa beslut jag tagit, jag skulle bara gjort det för länge sedan och inte väntat tills jag var 96 år. Ni som funderar på att flytta, tveka inte, säger Eva Bergdahl.

Den som flyttar permanent till ett annat land inom EU har rätt till sjukvård, men i exempelvis Thailand behöver man teckna en privat sjukförsäkring.

– Tyvärr är jag för gammal för de ska acceptera försäkring. Här måste man betala all medicin och sjukvård själv. Det kan bli väldigt kostsamt om man ska läggas in på sjukhus. Tandvården får man också själv betala, men den är mycket billigare än i Sverige och det är duktiga tandläkare här, säger Eva Bergdahl.

Men den som vill prova att bo utomlands har inget att förlora, tycker hon. I Sverige var hon helt ensam sedan hennes man och vänner hade gått bort. I Thailand njuter hon av livet och har till och med en egen blogg.

– Än en gång säger jag: vänta inte med beslutet, gör det nu!

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Priset på guld fortsätter att rasa

Tappat 100 dollar per uns. Priset på guld föll för sjunde handelsdagen i rad på fredagen. Det är det längsta prisfallet på fyra år. 10 3 tweets 7 rekommendationer

Foto: Alamy DN tipsar – så får du sommarjobb utomlands.

Fixa sommarjobbet utomlands

Är du äventyrlig och vill komma bort från Sverige i sommar? I så fall kan du söka sommarjobb utomlands. Förbered dig noga innan du ger dig av. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Undvik att bli lurad. Det här måste du veta inför sommarjobbet. 172 6 tweets 166 rekommendationer

Inget sommarjobb? Ännu finns hopp om ett sommarjobb. 87 5 tweets 82 rekommendationer

Vad kan du om yrken? Vad gör en speleolog, och vad är en odontolog?

Foto: Reuters

Vinstras kan få Dell att överge datorer

Grundaren vill skifta fokus. Kvartalsvinsten för det amerikanska it-företaget Dell sjönk med 79 procent jämfört med motsvarande kvartal från förra året.

Foto: Scanpix

Blockets betaltjänst får skarp kritik

Storbankerna tar strid. Blockets nya betaltjänst som ska stoppa bedrägerier på nätet får hård kritik av bankerna som menar att banksekretessen rundas. 22 7 tweets 15 rekommendationer

Så handlar du säkert på nätet. Undvik att bli lurad. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Paypal eller Payson? Betaltjänsternas plus och minus. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Rebecca Haimi

Sergels torg guldfirade

Fansen samlades. Kort efter slutsignalen startade firandet i centrala Stockholm. På måndag hyllas guldlaget i Kungsträdgården.

Stenkastning och bilbränder i Husby

En polis skadad. Tumult uppstod i Husby i nordvästra Stockholm på söndagskvällen när ungdomar satte eld på bilar och kastade sten mot polisen. 27 6 tweets 21 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.