På söndag är det dags. Stig Wass, 60-årig avgående vd i Hemmabutikerna, gör Vasaloppsdebut. Han har fått professionell träningshjälp och betalat 40.000 kronor för satsningen som inleddes i september.
Det kommer att gå jättebra säger min tränare, Vasaloppsvinnaren Bengt Hassis. Just nu har vi träningsåkt mellan Evertsberg och Mora, hälsar han i telefon från spåret.
Jag hoppas göra under nio timmar, men Bengt tror på sju. Vi får väl se. Jag har ju aldrig hållit på med sådant här förut.
Det hör till att topparna i näringslivet också åker ett och annat Vasalopp. Det har Jacob Wallenberg gjort och en rad andra höjdare. För ett år sedan skrev DN om den Vasaloppsträning som Storhogna högfjällshotell startat just för att stressade direktörer ska få ut maximalt resultat av sina träningsinsatser.
För upp emot 40.000 kronor får de en egen coach, därtill en tidigare Vasaloppsvinnare, som lär ut allt-ifrån rätt åkteknik till kostuppladdning. Man deltar i grundläggande träningsläger redan på hösten och finslipar formen veckan innan på plats.
Förra året ingick bland andra Johan Wachtmeister från Ledstiernan, Capios förre vd Per Båtelsson och Sven Hindrikes från Swedish Match i satsningen.
Det är verkligen en utmaning för mig. Jag är rejält överviktig och dessutom 60 år. Men det här har varit fantastiskt kul, inte minst att köra rullskidor, säger Stig Wass.
När DN får tag i honom i Moraspåren kretsar det mycket kring den tuffa kolhydratuppladdningen: först tömma kroppen på
energi och sedan proppa sig full med pasta och annan kolhydratrik föda dagarna före.
Bengt Hassis, som haft Stig Wass under överinseende åtta nio gånger i vinter, låter nöjd med adeptens framsteg:
Han har gått ned tio kilo sedan september. De övriga tio kilona tar vi till nästa Vasalopp, lovar han.
Stig Wass lämnade vd-stolen för Hemmabutikerna i tisdags för att i stället bli vice vd. Om bytet gjorts för att ge mer tid för Vasaloppsträning är oklart.