Krisen i HQ Bank

Direkt från HQ:s stämma

Uppdaterad 2011-05-24 16:05. Publicerad 2011-05-24 11:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

HQ AB:s vd Lennart Svensson slutar med omedelbar verkan, enligt ett pressmeddelande från styrelsen i HQ AB. DN:s Pia Gripenberg är på plats och rapporterar direkt från HQ:s stämma.

”Mellan styrelsen i HQ AB och bolagets VD Lennart Svensson har idag överenskommits att Lennart Svenssons anställning idag upphör med omedelbar verkan”, skriver HQ i pressmedelandet. Lennart Svensson utsågs till ny vd i november förra året.

Runt 200 aktieägare har samlats när HQ-stämman öppnade. En av de större ägarna, AMF, har sålt sina aktier. Sten Mörtstedt ska ha köpt dem.

En möjlig utgång kan vara att Mörtstedt försöker få hela stämman uppskjuten eftersom maktförhållandena har ändrats.

Ägarstriden slog igenom redan dagordningens punkt två, där deltagarna skulle välja ordförande till stämman.

Två förslag fanns.

Resultatet blev att Karl-Erik Danielsson ska leda stämman. Mats Qviberg och hans vapendragare verkar därmed ha greppet om de aktieägare som är här.

Hoppet är inte ute om en anständig stämma.

De två stridande falangerna ha kunnat enats om vilka två personer som ska justera protokollet. Ett tag fanns fyra förslag.

HQ:s ordförande Leif Ljungholm (som ska avgå senare idag) och Claes Lundblad, en av de advokater som utrett turerna när HQ Bank blev av med sitt tillstånd, avlöser varandra i talarstolen.

De förklarar varför styrelsen där Mats Qviberg var ordförande ska stämmas liksom revisorerna.

– Alla tillgångar har övervärderats och alla skulder har undervärderats, konstaterar Claes Lundblad.

Att driva HQ kostar runt 500.000 i månaden, konstaterar vd. Bolagets enda verksamhet är att sköta de juridiska processerna och enligt revisorn behövs mer kapital senare i år för att kunna fortsätta verksamheten.

Det är denna pengabrist som är ett av Mats Qvibergs stora hopp.

Carnegie fick med sig många viktiga papper när bolaget köpte HQ Bank förra året.

Det ställer till bekymmer när stämman ska fastställa räkenskaperna i HQ AB. Det ställer också till problem för styrelsen i de juridiska processerna.

– Carnegies agenda har varit att vi inte ska utreda om det finns grund för skadestånd, säger HQ:s ordförande Leif Ljungholm.

Revisor Jan Birgersson, Ernst & Young, som tog över revisionen 2010, vill inte ge storägaren och den förre styrelseordföranden Mats Qviberg ansvarsfrihet och anser sig inte heller kunna uttala sig om huruvida resultaträkningen för HQ AB ger en rättvisande bild av företaget.

Han förklarar inför stämman att det saknas bokföringsmaterial, vilket väsentligt begränsar möjligheten att uttala sig om resultaträkningen.

– Vi kan varken tillstyrka eller avstyrka att fastställa resultaträkningen i årsredovisningen, säger han på stämman.

Däremot anser han att balansräkningen, upprättad vid årsskiftet, stämmer med hans bild av det finansiella läget då.

Han vill inte heller att stämman ger ansvarsfrihet till Mats Qvibergs närmaste män, de före detta verkställande direktörerna Mikael König och Stefan Dahlbo.

Samtidigt säger Birgersson att han varken tillstyrker eller avstyrker ansvarsfrihet för de före detta styrelseledamöterna Carolina Dybeck Happe, Thomas Erséus, Curt Lönnström, Johan Piehl, Pernilla Ström och Ann-Marie Pålsson.

– Bolaget har drabbats av skada och nedsatt värde för ett sammanlagt belopp på 2,5 miljarder kronor, säger advokat Claes Lundblad, som på HQ AB:s uppdrag lett en utredning av turerna och överlämnat en rapport till stämman.

I detta belopp ingår 880 miljoner kronor i tradingförluster och cirka 330 miljoner kronor i vad Lundblad beskriver som olovliga utdelningar under 2008 och 2009.

Den stora tradingförlusten byggdes enligt Lundblad upp av att banken när de avslutade dåliga positioner intog nya riskfyllda positioner för att dölja tidigare förluster.

I ett anförande på stämman säger HQ:s styrelseordförande Leif Ljungholm att de omständigheter som gjorde att banktillståndet återkallades 2010 hade sin grund i försummelse och att HQ:s styrelse hade god insyn i HQ Banks verksamhet.

Detta utgör enligt Ljungholm grund för skadeståndskrav mot styrelse, vd och revisorer.

Då HQ sedan i september inte längre har några intäkter att tala om, och då kostnaden för att driva utredningar och administration ligger på minst en halv miljon kronor per månad, hotas bolaget av likviditetsbrist i slutet av 2011, enligt vd Lennart Svensson.

Han bedömer att det kommer att behövas någon form av kapitaltillskott för att driva de juridiska processerna vidare.

Nu tar stämman en paus. Blodsockret måste upp för att humöret inte helt ska haverera.

Nu är det slut på pausvilan i HQ-matchen. Kaffe och macka.

Mats Qviberg verkar ha övertaget och har coachat sitt lag bäst hittills eftersom han nått majoritet i omröstning om ordförande för stämman.

Snacket under pausen är att den som förlorar denna match kommer att kalla till ny stämma för att få ett annat beslut om styrelseledamöter i HQ framöver.

Mörtstedt-sidan verkar förstå att man inte får igenom sin styrelse.

Ombudet Christer Sandberg föreslår därför Lars-Erik Forsgårdh som ny ordförande - en kompromisskandidat. Han var tidigare ordförande för Aktiespararna och är ledamot i HQ.

En efter en av de tidigare ledamöterna i HQ beviljas INTE ansvarsfrihet av bolagsstämman.

Undantaget är Catharina Lagerstam, hon som informerade de övriga ledamöterna att de värderingsmodeller bolaget använde var tveksamma. Lagerstam beviljas ansvarsfrihet.

83,9 procent vill inte bevilja Mats Qviberg ansvarsfrihet.

Nu är det stor förvirring om hur nya styrelsen ska väljas. Varje ledamot för sig eller två fullständiga förslag mot varandra.

Aktiespararna Gunnar Ek har gjort ett försök att få till en kompromiss där de två falangerna pratar med varandra, utan framgång.

Qviberg vann styrelsen! 50,056 procent röstade för det förslaget.

Och då blir det val av ordförande. Lars-Erik Forsgårdh ställer upp ”för bolagets bästa”.

Nu klagar stämmoordförande på oss journalister att vi rapporterar.

Märkligt, detta har gått bra på alla andra stämmor i år.

Dessutom har ägare, som Folksams Carina Lundberg Markow, i flera år bloggat från stämmor. Ska det inte heller tillåtas?

Vi får se om fortsättning följer från denna stämma.

Ny ordförande i HQ blir på Johan Qvibergs förslag Claes Holmberg, med knapp majoritet. Han är ackrediterad medlare, kan behövas framöver.

Det sägs hårda ord på stämman nu.

Familjen Qviberg har röstat emot styrelsens förslag att ändra i bolagsordningen och sätta ned aktiekapitalet.

Effekten är att HQ:s finanser blir allt mer ansträngda och bolaget riskerar likvidation.

Mörtstedt-gänget har redan begärt en extra bolagsstämma, innan den ordinarie är slutförd!

Nu har Qvibergsidan begärt time out. Deras representant lär ha gått iväg för att ringa Mats Qviberg, som inte själv är på stämman. Kanske ska Qviberg trots allt gå med på att sätta ned det egna kapitalet.

Johan Qviberg sträcker ut en hand till Christer Sandberg, Mörtstedts ombud.

Sandberg fattar den efter viss tvekan.

Därmed har Qviberg gått med på att ändra bolagsordningen och Mörtstedt har dragit tillbaka sin begäran om extra bolagsstämma.

Det är inte helt lätt att hänga med i svängarna.

Eftermiddagens gemensamma jubel: 100 procent av deltagarna på stämman vill väcka talan mot KPMG och revisorn Johan Dyrefors.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 9 4 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 22 10 tweets 12 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 9 9 tweets 0 rekommendationer

DN guidar till bröllopsgåvan

Fanns ingen wedding list? Dags att ta fram de små grå cellerna igen. DN Lördag hjälper dig på vägen. Resa till månen och egen vinranka.

Ge bort ett kamerafodral. Som du har virkat själv. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Scanpix

Veckans mest sedda

En treåring på trehjuling, nya Bondfilmen, en privatägd raket och en pojke som räddades ur en brunn. Klipp från veckan som gått.

Foto: Erich Stering

De sätter hela sitt hopp till Di Leva

Dyrt men givande nöje. Man kan äga tiondelar, hundradelar och tusendelar av både trav- och galopphästar. Oavsett så stiger spänningen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan