Den rekordlåga räntan ger ett guldläge för alla som har lån på sin bostad. Men för den som vill spara riskfritt blir det svårare att få bra avkastning.
Riksbankens reporänta har sänkts med hela 4,25 procentenheter sedan i höstas. Bolåneräntorna har sjunkit från ungefär 6,80 procent till runt 2 procent för ett tremånaderslån.
Nu finns det förstås förväntningar om att bankerna sänker bolåneräntorna igen. En rimlig tremånadersränta borde ligga på drygt 1 procent efter den senaste sänkningen.
Men bankerna har tidigare varit väldigt motsträviga och vägrat sänka räntorna med hänvisning till att krisen gjort det dyrare för dem att låna. Nu kommer de säkert också att hävda att den senaste räntesänkningen redan fått genomslag i deras boräntor.
Så vi får se vad som händer.
Men boräntorna är i vilket fall som helst bara ungefär en tredjedel av vad de var i höstas och det gynnar förstås dem som har bolån. För varje 100.000 kronor man har lånat är räntekostnaden ungefär 200 - 300 kronor lägre efter skatteavdraget jämfört med i höstas.
För ett miljonlån blir det drygt 2.000 - 3.000 kronor i månaden.
Hur mycket man sparar beror förstås på hur hög ränta man hade i höstas och hur låg den är nu. Vad man ska göra med de extra pengarna beror på vad man har för ekonomisk situation i övrigt.
Är du orolig för att bli av med jobbet är det bästa att spara så mycket som möjligt. Skulle du bli uppsagd har du en buffert att ta av och får du behålla jobbet kan du använda pengarna till något annat.
Är du arbetslös eller sjukskriven behövs pengarna troligen för att täcka dina utgifter. Och då är det förstås skönt att ha lite mer att röra sig med.
Om du har möjlighet är det väldigt bra att öka amorteringarna. Förr eller senare kommer räntorna att gå upp och då är det bra att ha ett lägre lån.
Om du har låga lån och en buffert för oförutsedda utgifter kan du passa på att renovera din bostad. Då får du det trevligare hemma samtidigt som du höjer värdet på bostaden. Det nya husavdraget är förmånligt eftersom du får dra av hälften av arbetskostnader upp till 50.000 kronor om året.
För den som vill spara säkert ser de låga räntorna inte lika bra ut. Det är inte lika roligt att spara när räntan är under 1 procent som när det går att få 5 procent.
Men då är det bra att tänka på att det som spelar någon roll är hur mycket det går att köpa för pengarna. Och då är det ingen större skillnad eftersom prisökningarna också är låga.
Det kan också vara idé att fundera på andra former av räntesparande. Räntefonder är ett alternativ men där gäller det att se till så att inte avgifterna äter upp en stor del av avkastningen. Det mesta pekar också på en klen utveckling för räntefonder framöver.
Diskutera räntesänkningen här.