Nya turer i dramat om biltillverkaren Saab rapporterades på måndagen efter ett nej från General Motors (GM), Saabs tidigare ägare, till tekniköverföring till kinesiska ägare. DN:s motorredaktör Jacques Wallner kommenterar:
Nu säger GM att de tekniklicenser som Saab fick behålla när Spyker Cars (nu Swedish Automobile) tog över inte får ingå om Saab säljs vidare och blir helägt av kinesiska företagen Youngman och Pang Da. Av detta får vi intrycket att GM:s roll i affären förbisetts av flera aktörer, exempelvis rekonstruktören Guy Lofalk. Hur kunde det bli så?
– Det är obegripligt att parterna inte tagit med General Motors redan från början av förhandlingarna. Den teknik, de produktplattformar som Saabs bilar vilar på tillhör GM. Det finns avtal, som vi inte fått se, som reglerar detta mellan Saab och GM.
– Redan innan man sammankallade till presskonferens och presenterade affären med de presumtiva kinesiska köparna Pang Da och Zhejiang Youngman Lotus Automobile så borde man ha stämt av med GM.
Kan skilda påtryckningar – i Sverige och/eller Kina – beveka GM att ta tillbaka eller åtminstone mildra sitt nej?
– Allt har sitt pris! Frågan är vem eller vilka som vill och kan betala detta? För GM finns inget intresse av att låta kinesiska bolag ta över deras produktplattformar för att sedan konkurrera med GM:s egna produkter i Kina.
Frågan må ha ställts ett flertal gånger tidigare, men är det ridån ner definitivt för Saab som biltillverkare vi nu ser?
– Det är inte över – förrän det är över. Vi som hoppas på ett lyckligt slut... slutar aldrig hoppas. Men visst ser det mörkt ut.