Valutornas utveckling har stor betydelse för dig som sparar i fonder noterade i andra valutor än kronan.
Dollarns försvagning de senaste åren har missgynnat svenska sparare.
Svenskarnas intresse för att spara på utländska börser har ökat. Även om vi har en stor del av kapitalet i Sverigefonder ligger många kronor investerade på ryska, europeiska, amerikanska, brasilianska och asiatiska marknader. Därmed har vi också fått en valutarisk.
Sverigefonder är noterade i kronor och så länge du inte ska sälja dem och använda pengarna i andra länder är fonden värd det den är värd.
Men den som har fonder som investerar i utländska börser påverkas negativt eller positivt av förändringar mellan kronan och den valuta som fonden är noterad i.
Stärks den valuta som fonden investerar mot den svenska kronan blir fonden mer värd när andelarna räknas om till kronor.
När kronan blir starkare gäller det omvända.
Ett tydligt exempel är dollarns kraftiga försvagning mot kronan som inte varit bra för svenska sparare. I början av 2000-talet fick svensken betala cirka 10:30 kronor för en amerikansk dollar. I fredags kostade den amerikanska valutan cirka 6:56 kronor. En försvagning för dollarn med 36 procent.
När en dollar i fonden räknades om till kronor i början av 2000-talet blev tillgången värd 10:30 kronor för den svenska spararen. I dag blir samma dollar i fonden 6:56 kronor på det svenska kontot.
En populär fond i premiepensionssystemet har varit Baring Hong Kong China Fund som är noterad i dollar. Räknat i den amerikanska valutan har den gett ett plus på 10 år på 454 procent.
Men när tillgångarna i fonden har räknats om till svenska kronor har uppgången stannat på 267 procent för svenska sparare.
En mycket bra avkastning, men trots det har en hel del av värdet pyst ut när dollarn tappat.
Även på fem år har valutan spökat, med en uppgång på 198 procent räknat i dollar mot 149 räknat i kronor.
I exemplet ovan blev avkastningen sämre i svenska kronor.
Men om kronan försvagas mot fondens valuta fungerar det som en hävstång och avkastningen blir bättre. Och vid en nedgång för fondens investeringar innebär en kronförsvagningen en stötdämpare för den svenska spararen.
Det finns fonder som är valutasäkrade, men de är inte så vanliga. Det kostar också att skydda sig mot kursförändringar, vilket påverkar avkastningen i fonden negativt.