Som DN.se skrev om i går drabbades ortsborna i den jämtländska byn Sörviken när Telia Sonera rev telefonstolparna hösten 2010.
För hushållen med fast telefoni blev nätet helt utslaget i flera månader vid teknikskiftet. Men även de med mobil täckning fick problem.
Förutom att mobiltelefonerna fungerar dåligt på grund av Telia Soneras 2G mast saknar tillräcklig kapacitet sjönk även hastigheten för bybornas internetuppkoppling.
– När vi hade kopparkabel körde vi på 50kbit. Nu har vi ett speciell stick som man sätter i datorn och som går mot den mobila masten. Då varierar hastigheten mellan 0.2 och 0.15 Kbit, säger Leif Frestadius.
Sörvikenborna har anmält intresse hos PTS för att få 4G täckningen. Men de har ännu inte fått något svar.
-De skulle återkomma både från Telia och PTS. Men de har inte hört av sig.
PTS mätte kapaciteten på masten i höstas och konstaterade att den var otillräcklig. Problemen förvärras av att det pågår en storsatsning på utbyggnad av vindkraftsparker i området där personalen belastar masten ytterligare.De nya smarta telefonerna ställer också till det.
– De tömmer masten, säger Leif Frestadius.
Även om Leif Frestadius är positiv till 4G satsningen är det bara en kortsiktig lösning, menar han.
– Vi välkomnar den i högsta grad men det är inte tillräckligt i längden. Vi vill ha en fiberanslutning. Då kan vi använda skype och mycket annat. Det vi har i dag räcker nästan inte till något.
Dessutom ifrågasätter han om deras by med bara 23 invånare kommer att prioriteras.
– Risken är att vi hamnar sist i kön och vi har redan väntat i flera år. Nu i vår kommer det cirka 140 man hit som också kommer att använda masten. Det kommer inte att fungera, säger han.
Från Telia Sonera som äger masten kan de inte förvänta sig någon hjälp.
– Vi kommer inte att bygga ut mobilnätet. I och med att vi inte är garanterade kunder måste vi titta på vad vi får. Den årliga driftskostnaden ska gå att hantera och det kostar många tusen att ha en sådan här mast uppe, säger Björn Berg, informationsansvarig på Telia Sonera.
Sörvikenborna har även undersökt om de kan få statligt stöd via Landsbygdsprogrammet för att installera bredband via fibernät. Men det kan innebära en kostnad på upp till 30 000 kronor per hushåll. Något som de i nuläget anser vara för dyrt, och som även kräver att kommunen tar en del av ansvaret.
– Vi vet inte hur framtiden ser ut. Om det inte finns några pengar kvar för 4G satsningen, då sitter vi där, säger Leif Frestadius.