Regeringen anser sig ha råd att utfärda vallöften värda drygt tio miljarder kronor för 2011. Det totala reformutrymmet de kommande fyra åren kan dock bli 30–40 miljarder kronor.
Den bedömningen gjorde finansminister Anders Borg när han gick igenom det ekonomiska läget för alla ministrar på Harpsund på fredagen. Borg betonade att de kan ställa ut skarpa löften på högst drygt tio miljarder kronor för 2011.
– Jag höll en längre predikan för regeringen om det, sade Borg.
Av de tio miljarderna är en del redan intecknat eftersom de borgerliga partiledarna i somras utlovade extra pengar till kommunerna och satsningar på skolan. Hur resten ska användas är Borg förtegen om. Ett hett tips är dock att ytterligare skattesänkningar för pensionärer kan bli aktuella. Även åtgärder för jobben väntas. Moderaterna föreslog nyligen ett jobbpaket för tre miljarder kronor.
Om finansdepartementets prognoser håller kan det dock finnas 30–40 miljarder kronor till reformer under hela nästa mandatperiod. Borg konstaterade att de senaste siffrorna för svensk ekonomi är så starka att man måste ”hålla lite distans till dem”. Prognosen för BNP-tillväxten i år skrivs upp kraftigt och arbetslösheten de närmaste åren tycks bli lägre än väntat.
Men eftersom oron för offentliga finanser i Sydeuropa kan bli värre och världsekonomin ännu riskerar att gå in i en andra lågkonjunktur, så anser Borg att reformutrymmet inte får intecknas redan nu, med vallöften som kanske måste brytas.
– Vi måste kunna se väljarna i ögonen 2014, sade Borg.
Han hävdade dock att bedömningen av reformutrymmet innehåller flera säkerhetsmarginaler. Regeringens överskottsmål för de offentliga finanserna är 1 procent av BNP, men Borg sätter upp ett tillfälligt mål på 2 procent för 2014, för att Sverige ska klara att möta en ny lågkonjunktur.
Finansministerns bedömning är att utrymmet kan användas tidigast 2013 och att skattesänkningar är att föredra framför ökade utgifter, eftersom det är lättare att höja skatten igen än att sänka till exempel barnbidraget om det blir ekonomisk kris.
Konjunkturinstitutets chef Mats Dillén tycker dock att regeringen är för återhållsam och att 25 miljarder kronor skulle kunna användas redan 2011.
– Vi argumenterar för att man snarare ska stimulera ekonomin nu när man har en hög arbetslöshet, säger han.
Både Socialdemokraterna och Miljöpartiet anser däremot att Borgs prognos är rimlig.
Socialdemokraternas ekonomisk-politiske talesman Thomas Östros bedömer att partiet har goda förutsättningar att, vid en valseger, klara löftet om att utjämna skatteskillnaden mellan löntagare och pensionärer.
Miljöpartiets språkrör Peter Eriksson tycker att det är ansvarsfullt av regeringen att gå försiktigt fram:
– Det finns en osäkerhet i den internationella ekonomin som gör att vi måste vara ganska försiktiga i våra utfästelser i det här läget.