Flera bolag ser potentialen i e-handel och nu storshoppar bläckpatronförsäljaren Inkclub. Nyckeln till att få investeringarna att bära frukt: Att hitta nya konsumenter utanför traditionella medier och riktad kommunikation till tidigare kunder.
I första hand letar Inkclub förvärv inom närliggande områden, men man kan även tänka sig att köpa e-handelsföretag som säljer upplevelseprodukter.
- Där har vi visserligen ingen kompetens men den största utmaningen inom e-handel är att hitta nya kunder utanför traditionella medier. Vi har ett smalt utbud men en stor kunddatabas på tre miljoner som vi hoppas kunna utnyttja, säger vd:n Fredrik Brandt.
- Men för att kapitalisera på våra redan existerande kunder gäller det att differentiera vår marknadsföring och inte erbjuda för mycket. Vi får inte börja mejlbomba.
Fredrik Brandt tror på en stark tillväxt inom e-handeln trots att marknaden endast spått en försiktig uppgång. Hakon Invest gick in som ägare i Inkclub 2007 och bläckpatronförsäljaren var under första halvåret 2009 den av investmentbolagets portföljer som klarade sig bäst.
Bakom lyftet ligger en snabbt växande marknad för bläckpatroner som drivits på av höga literpriser på bläck. Inkclub har lyckats pressa priserna genom att erbjuda billigare alternativa patroner i stället för originaltillverkade.
Redan förra året förvärvade bolaget ett ehandelsföretag som säljer dammsugarpåsar. Men Inkclubs mål är nu att förvärva företag med en sammanlagd omsättning på upp till 150 miljoner kronor. Utvidgningen är ett led i strävan efter en omsättning på en miljard 2011, vilket skulle betyda en ökning på cirka 600 miljoner jämfört med förra året.
Man räknar även med att bolagets personalstyrka de närmaste åren växer från ett sjuttiotal anställda till cirka hundra.
- Det handlar om två, tre förvärv i det första steget. Vi tittar på mindre företag med potential och där vi kan effektivisera processerna, säger Fredrik Brandt.