Hans-Olov Öbergs krönikor

Efter kris kommer storhetstid

Publicerad 2009-09-24 15:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Innebär storsäljarhetsen och teknikutvecklingen att bara de allra största förlagen och för-fattarnamnen överlever? Nej!

När detta läses har bokbranschens årliga fyra dagar långa personalfest just rullat i gång med ett vrål i Göteborg.

Jag säger personalfest eftersom det som sker där är kommersiellt  ointressant, ohälsosamt, men spännande, omoraliskt och helt oundgängligt för den som vill vara kvar i branschen. En personalfest!

Är det ett avskedsparty? Bokhandlarna dör likt sista dagars dinosaurier, klämda mellan internetbokhandlare, stormarknaders pallsatsningar och en snålare publik.

De storsäljande författarna säljer mer och mer och de mindre säljande författarna, så kallade midlist och nedåt går en anorektisk tillvaro till mötes.

Och detta redan innan e-boken slår ihjäl allting, eftersom de illegala nedladdningarna av böcker inte på samma sätt som i skivindustrin kan kompenseras med fler världsturnéer, försäljning av Mankellmascara, Läckberg-luvor och snärtiga Jan Guillou-bälten.

Fel! Under de här elefanttrenderna ser jag (och många DN-läsare med mig) en helt motsatt utveckling: den tillgängliga nya produktionstekniken, print-on-demandpressarna, de alltjämt demokratiska marknadsföringsmedlen i form av sociala medier i alla dess former, nyfikenheten bland branschbedömare utanför de stora kultursidorna och den spirande kreativiteten gör en helt ny livsform väl så lämpad för överlevnad: mikroförläggaren.

Mikroförläggaren behöver inte sälja tjugotusen exemplar av varje bok för att förlaget skall gå runt. Han, eller allt oftare hon, känner sin marknadsnisch, bygger ständigt ut den med nya kontakter, ny smart marknadsföring – i det lilla, snåla, formatet – och lever alldeles utmärkt på de få, men väl genomtänkta  titlarna.

 Mikroförläggaren får sällskap av mikroförfattare med klar bild av sin läsare, dito boklådor, internetbokklubbar och andra distributionskanaler som på samma inspirerade sätt blir dominerande på mycket små, väldefinierade marknader. En revansch för kreativiteten.

Överlever alla? Ingalunda! De som med en av näringslivets floskler ”fastnar i mellanskiktet” kommer att rensas ut; de är inte tillräckligt stora för att attrahera författargiganterna, men inte heller tillräckligt små för att kunna dansa med de dextrösa mikroorganismerna: Halvstora oinspirerade boklådor, halvstora icke-kreativa förlag som förlitar sig på decenniegamla dåsiga marknadsplaner och författare som passerat bäst-före-datum med en ljudvallsbang för länge sedan.

 Men först: en rejäl personalfest, det är branschen väl värd.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen visste på lördagskvällen inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord inleddes. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan