Foto: Eivind Vogel-Rödin

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Bonusar och löner

Elmehagen tvingas betala tillbaka

Publicerad 2009-04-18 11:49

Christer Elmehagen, före detta vd för AMF, fick mer pension än avtalat. Nu kräver AMF pengarna tillbaka, och anklagar Elmehagen för avtalsbrott.

På fredagen sammanträdde AMF:s styrelse, och tog då del av den utredning som gjorts efter turerna kring den före vd:ns pensionsvillkor och hans flytt av sitt eget pensionskapital.

På lördagen satte AMF:s styrelse sina slutsatser på pränt:

- Det var ett avtalsbrott när Elmehagen flyttade sina pensionspengar från en sparform till en annan.

- Elmehagen fick mycket mer i pension under åren 2006-2008 än vad som beslutades år 2004.

Styrelsen har bestämt sig: Elmehagen ska betala tillbaka de pengar som betalats ut för mycket, som "rätteligen tillhör bolaget". För att detta ska gå så snabbt och smidigt som möjligt, hoppas styrelsen på en förlikning, skriver man i ett pressmeddelande.

Det är en rad utredningar som ligger bakom AMF:s slutsatser. Förutom rapporterna från Linklaters och Ernst & Young har bolaget även gjort en intern utredning. Revisionsbolaget KPMG har också granskat årsredovisningarna.

För att alla de som pensionssparar i AMF inte ska känna sig ytterligare lurade, har en advokat utsetts för att skydda spararnas intresse. Advokaten, Axel Calissendorff, ska "löpande bevaka och lämna synpunkter i förhandlingarna samt på lämpligt sätt offentliggöra slutsatser".

– Styrelsen ser mycket allvarligt på det inträffade. Detta är ett isolerat och sorgligt kapitel i ett för övrigt mycket välskött bolag. Ledning och styrelse kommer att göra sitt yttersta för att AMF även i framtiden ska kunna leverera bästa möjliga resultat för spararna, säger styrelsens ordförande Göran Tunhammar i en kommentar.

Christer Elmehagen säger sig välkomna AMF:s styrelsebeslut:

"Jag välkomnar att styrelsen i AMF äntligen visar vilja att sätta sig ner och diskutera de frågor som uppkommit med anledning av min pension. Min ambition är att vi så snabbt som möjligt kan komma till en lösning", skriver Christer Elmehagen i en kommentar.

Utredningarna kommer inte att offentliggöras. Hur mycket pengar AMF kräver av Christer Elmehagen förblev på lördagen okommenterat av styrelsen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.