Dator och tv på standby-läge, och lampan tänd även fast man inte är i rummet, det är några av de största elsynderna man kan göra i hemmet. Energimyndigheten har mätt vilka apparater som drar mest el och ser att elförbrukningen i framtiden kommer att öka i hushållen.
Modern teknik och inredningsprogram har satt sina spår på elförbrukningen i de svenska hushållen. I Energimyndighetens mätningar ligger belysning och hemelektronik i topp bland de saker som drar mest el, tillsammans med kyl och frys. Belysning står för 26 procent av elförbrukningen i ett genomsnittligt svenskt hushåll.
– Vi ser att mysbelysningen har slagit igenom. Man använder inte ljuset bara för att se, utan också för att inreda hemmet, säger Zinaida Kadic, ansvarig för elmätningar på Energimyndigheten, till DN.se.
Förut var kylen och frysen det som förbrukade mest el i hemmet, men nu har belysningen seglat förbi, säger Zinaida Kadic. I ett svenskt hushåll finns i genomsnitt 45 ljuskällor, som mest hittade myndigheten 100 ljuskällor. Även hemelektroniken har gjort ett starkt intåg, förbrukningen där står för 23 procent av hemmets totala förbrukning. En förklaring är att många låter tv:n stå på i onödan, menar Energimyndigheten.
– När vi gjorde mätningarna sade folk att de tittade på tv cirka en till två timmar om dagen, men mätningarna visar att tv:n var igång långt över fyra timmar om dagen, ibland uppemot åtta. Om någonting är på men man inte tittar drar det ändå el. Stäng av helt, säger Zinaida Kadic.
Att stänga av helt gäller många områden, inte bara tv-tittande. Datorer, tv-apparater, mobilladdare och ljudanläggningar drar stora mängder el när de står i standby-läge. 60 procent av en ljudanläggnings elförbrukning sker när den står i standby-läge, visar Energimyndighetens siffror. En grenkontakt med strömbrytare hjälper till att stänga av många apparater helt.
I köket och tvättstugan rekommenderar Energimyndigheten att man ser över vitvarorna och vattenkranarna. En droppande vattenkran kan göra av med 50 liter vatten om dagen, och kylens inställning kan ha stor påverkan på elförbrukningen.
– För varje grad kallare i kylen ökar energianvändningen med fem procent. Kylen ska ligga på plus fem grader, och frysen på minus 18 grader, säger Zinaida Kadic.
I framtiden tror Energimyndigheten att tv:n kommer att bli en ännu större eltjuv, i och med att nya smarta tv-apparer som är uppkopplade på nätet kommer in på marknaden.
–Till exempel använder man den för att lyssna på musik. Det kan få effekten att tv:n står på jämt, säger Zinaida Kadic.