Elmarknaden

Marknaden räknar med kärnkraftsproblem i vinter

Publicerad 2011-09-21 06:00

Foto: Hasse Holmberg / Scanpix Marknaden räknar med kärnkraftsproblem i vinter, och har bakat in det i elpriset, tror bedömare.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mycket regn och välfyllda vattenmagasin fick elpriserna att sjunka till de lägsta på ett decennium i förra veckan. Men samtidigt finns en växande oro på elmarknaden att den svenska kärnkraften inte kommer att klara av ännu en extremvinter.

– Som det ser ut nu regnar det på ganska bra. De svenska och norska vattenmagasinen börjar fyllas på, och det driver ner prisförväntningarna, i alla fall i närtid, säger Håkan Östberg, marknadsanalytiker på Energimarknadsinspektionen, till DN.se.

Välfyllda svenska vattenmagasin minskar behovet av importerad el, vilket gör att elpriserna sjunker. På lördagen noterades det lägsta nordiska systempriset på över ett decennium, 7,4 öre per kilowattimme. Men vid en extremt kall vinter räcker den svenska vattenkraften inte fullt ut, då behövs kärnkraften mer än någonsin. Elmarknaden ställer sig dock nu frågande till om kärnkraftsverken kommer att vara redo när vintern kommer.

Av de tio svenska kärnreaktorerna är ett flertal i dagsläget avställda för revision: Ringhals reaktor 2 och 4, Forsmark reaktor 3, och Oskarshamn reaktor 2. Så sent som den 11 september fick Ringhals reaktor 3 stoppas på grund av ett problem med sprinklersystemet. Man räknar med att reaktorn åter ska vara igång på onsdagen.

– Det man har sett nu under sommaren är att de planerade revisionerna drar ut på tiden, datumen som är utsatta har inte hållits. Och då kommer oron. Risken är at vi får en väldigt låg tillgänglighet i kärnkraften när den behövs som mest, säger Håkan Östberg.

Enligt Håkan Östberg kan den svenska kärnkraften i dagsläget bara leverera 40 procent av den normala kapaciteten. Om kärnkraftsläget inte förbättras skulle man vid en väldigt kall vinter behöva ta till dyr, importerad el.

– Skulle det bli stora problem med kärnkraften och samtidigt väldigt kallt skulle vi få importera till exempel tysk el. Och de europeiska priserna ligger rejält över det nordiska systempriset, säger Håkan Östberg.

Men förmodligen blir prishöjningen inte så stor för kunden den här vintern ändå, priserna har redan anpassats, menar han.

– De flesta bedömare menar att marknaden har bakat in en viss oro för kärnkraften i terminspriserna för vintern. Det har varit stora problem de senaste åren konsekvent, och marknaden räknar med det. Blir det inte några jätteproblem med kärnkraften så utgör det inte någon risk för priserna, säger Håkan Östberg.

Magnus Holm, chef för privat- och småföretagsmarknad på Vattenfall, håller med om att de försenade kärnkraftsrevisionerna inte kommer att drabba kunden just nu.

– Vi har en rekordhög nivå i vattenmagasinen just nu, det är en väldigt positiv tendens. Det är till och med så att man av säkerhetsskäl måste tömma av vatten i Norge och Sverige. Vi har det lägsta rörliga elpriset, spotpriset, under en septembermånad som vi har haft på tio år, tack vare den goda tillrinningen.

– Dessutom har kärnkraftens revisioner varit hyfsat kända. Även det sista stoppet i Ringhals reaktor 3 har varit känt sedan i början av vecka 37, och har påverkat spotpriset redan nu. Jag tror att de faktorer som är kända är kompenserade på marknadens prissättning, säger Magnus Holm.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen visste på lördagskvällen inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord inleddes. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan